Πρόσκληση σε επιμορφωτική εκδήλωση

Στο πλαίσιο υλοποίησης της Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της σχολικής μονάδας και εκπόνησης του Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας στονΆξονα «Σχέσεις σχολείου-Οικογένειας» θα πραγματοποιηθεί  επιμορφωτική εκδήλωση που απευθύνεται  προς τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/-τριών και τους καθηγητές/-τριες του σχολείου μας.

Το θέμα για το οποίο οι γονείς επιθυμούν να ενημερωθούν, όπως προέκυψε μετά από τη διερεύνηση των επιμορφωτικών  αναγκών τους μέσω έρευνας που διεξήχθη, αφορά τις σχέσεις τους με τα παιδιά τους κατά την εφηβεία και στοχεύει την ενημέρωση, καθοδήγηση και ενδυνάμωση του γονεϊκού τους ρόλου. Συγκεκριμένα, προκρίνεται το εξής θέμα:

«Ο ρόλος των γονέων κατά την εφηβεία των παιδιών τους: Αυτοεκτίμηση και όρια».

Η εκδήλωση ορίζεται να πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, τη Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024 και ώρα 6:00 μ.μ. με εισηγήτρια την κ. Δεμιρτζή Καλλισθένη, Ψυχολόγο και Στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων Π.Ε. Σερρών «ΟΑΣΙΣ».

Ο σύνδεσμος για την είσοδο στην πλατφόρμα webexείναι:

Η επιμορφωτική συνάντηση έχει ως ιδιαίτερο στόχο την κατανόηση της ψυχοσύνθεσης, των αναγκών και της συμπεριφοράς των εφήβων καθώς και την αναζήτηση τρόπων βελτίωσης της επικοινωνίας γονέων - εφήβων.

Υπεύθυνες για τη διοργάνωση της επιμορφωτικής εκδήλωσης είναι οι υπεύθυνες της Ομάδας Δράσης που δραστηριοποιούνται στον άξονα της ενδυνάμωσης των σχέσεων σχολείου-οικογένειας, κκ. Ζαφειροπούλου Σοφία και Καφταντζή Ελένη.

Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας των αδέσποτων ζώων  πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας  την Πέμπτη 4 Απριλίου εκδήλωση ώστε να πληροφορηθούν οι μαθητές μας για την προστασία των ειδών υπο εξαφάνιση, για την φροντίδα των αδέσποτων ζώων και για τη Διεθνή Διακήρυξη των Δικαιωμάτων των ζώων . Υπεύθυνος καθηγητής Κουτσουρίδης Μιχάλης Φυσικός

Εκδρομή Γ τάξης Ιωάννινα

1η ημέρα, ΤΡΙΤΗ 02/04/202

Μέτσοβο  επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Μετσόβου – Αρχοντικό Τοσίτσα

2η ημέρα ΤΕΤΑΡΤΗ 03/04/2024

Επίσκεψη στο σπήλαιο Περάματος.

Επίσκεψη στο νησάκι των Ιωαννίνων και το Μουσείο Αλή Πασά και Επαναστατικής Περιόδου.

Επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας στην ακρόπολη του κάστρου των Ιωαννίνων (Ιτς Καλέ).

3η ημέρα ΠΕΜΠΤΗ 04/04/2024

Επίσκεψη στο Μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Παύλου Βρέλλη.

Συνοδοί καθηγητές: Σταύρος Μοσχολιός, Στέργιος Καλλιπόσης, Ιορδάνης Σαββαΐδης, Ελένη Καφταντζή

Συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα " Ψηφιακό αποτύπωμα"

Το σχολείο μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα " Ψηφιακό αποτύπωμα" που αφορά την ορθή χρήση του διαδικτύου και των προσωπικών δεδομένων. Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκε ομιλία- ενημέρωση  στους μαθητές τως τριών τάξεων από την κ Λαμπρινή Γυφτοκώστα Διευθύντρια Homo Digitalis την Δευτέρα 1 Απριλίου 2024. Υπεύθυνος εκπαιδευτικός της δράσης ο καθηγητής πληροφορικής  κ Μοσχολιός Σταύρος .

Διδακτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Ποροΐων και στην Κερκίνη

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου τα τμήματα Α2 και Β1 επισκέφθηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ποροΐων και τη λίμνη Κερκίνη στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονείται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά στο σχολείο μας με τίτλο ¨Η λίμνη που γίνεται ροζ» και του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Αθανασιάδου Ολυμπία ΠΕ01 και Τσιάγκα Μαργαρίτα ΠΕ02.

Οι μαθητές, αφού ενημερώθηκαν από το προσωπικό του ΚΠΕ για τη λίμνη Κερκίνη, την ιστορία της, τη βιοποικιλότητά της και τη φυσική της αξία, ψυχαγωγήθηκαν με εκπαιδευτικά διαδραστικά παιχνίδια. Στη συνέχεια έκαναν έρευνα πεδίου στο  λιμανάκι της Λιβαδιάς και στο λιμανάκι των Ψαράδων παρατηρώντας με τηλεσκόπια τα πουλιά της λίμνης ενώ με πείραμα χημείας διαπίστωσαν την καθαρότητα του νερού της λίμνης. Στο τέλος επισκέφθηκαν τον Λιθότοπο και είδαν από κοντά το φράγμα της λίμνης. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη   αποτέλεσε ξεχωριστή εμπειρία και το καλύτερο μάθημα για τους μαθητές αφού είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά αργυροπελεκάνους, φλαμίνγκο, κορμοράνους, ερωδιούς, νανόχηνες, πελαργούς, κυπρίνους, βουβάλια και άλογα.

Συνοδοί καθηγητές: Αθανασιάδου Ολυμπία ΠΕ01, Ταΐρη Μαρία ΠΕ03ΕΑΕ και Τσιάγκα Μαργαρίτα ΠΕ02.

Συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου στους 7ους Μαθητικούς Αγώνες Ν.Ε. Γλώσσας Κεντρικής Μακεδονίας «Η γλώσσα μου… ο κόσμος μου»

Το 3ο Γυμνάσιο  συμμετέχει για έβδομη συνεχόμενη χρονιά στους Αγώνες Γλώσσας Κεντρικής Μακεδονίας για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, που διοργανώνουν ο  Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης «ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ» με έγκριση της Π.Δ.Ε. Κ. Μακεδονίας και σε συνεργασία με Συμβούλους Εκπαίδευσης Φιλολόγων.  Οι Αγώνες Γλώσσας, που θα διεξαχθούν διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Webex, θα πραγματοποιηθούν σε δύο φάσεις, την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 (προκριματικός αγώνας) και την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 (τελικός αγώνας).

Σκοπός της δράσης αυτής είναι να ενισχυθεί το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών Γυμνασίου για τη νεοελληνική γλώσσα, αλλά και να διευρυνθούν οι γλωσσικοί τους ορίζοντες μέσα από παιγνιώδεις και ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες. Ταυτόχρονα, στόχοι του διαγωνισμού είναι ο εμπλουτισμός και η διεύρυνση με τρόπο δημιουργικό του γλωσσικού μαθήματος σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών, αλλά και η ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών σε ζητήματα διδακτικής της ελληνικής σε ψηφιακό περιβάλλον.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετέχουν!

Επιμέλεια:

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"