Διδακτική επίσκεψη στο οχυρό Ρούπελ

Τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2022 το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Οχυρό Ρούπελ,το μεγαλύτερο από τα είκοσι ένα οχυρά της «Γραμμής Μεταξά» στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα.Οι μαθητές μαζί με τους συνοδούς καθηγητές ξεναγήθηκαν από έμπειρους στρατιωτικούς στις εγκαταστάσεις του θρυλικού οχυρού, που αποτελεί ζωντανό μνημείο της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας, συνώνυμο της αυτοθυσίας και του ηρωισμού των υπερασπιστών του ενάντια στον ξένο εισβολέα κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Επισκέφτηκαν τις δαιδαλώδεις υπόγειες στοές και τα καταφύγια, ενημερώθηκανγια τον σκοπό της κατασκευής τους και τις διαστάσεις τους και άκουσαν με ενδιαφέρον την ιδιαίτερη αναφορά στις τελευταίες μέρες πριν από την γενναία παράδοση των οχυρών στους κατακτητές. Τέλος, ξεναγήθηκαν στο Πολεμικό Μουσείο, στις ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες του οποίου εκτίθενται στολές, σημαίες, οπλισμός, μετάλλια και παράσημα των αξιωματικών που πρωταγωνίστησαν στη μάχη κατά των Γερμανών εισβολέων.