Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου

Οι μαθητές σε ρόλο συγγραφέα και κριτικού βιβλίου.

Τις δικές τους ιστορίες εμπνεύστηκαν και αποτύπωσαν σε οπισθόφυλλα υποτιθέμενων βιβλίων που φιλοτέχνησαν ο καθένας με το δικό του ξεχωριστό τρόπο οι μαθητές, με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα βιβλίου (23 Απριλίου). Τα έργα τους εκτέθηκαν και οι ίδιοι κλήθηκαν εκτός από συγγραφείς, να αναλάβουν και τον ρόλο του κριτικού βιβλίου, να κρίνουν και να συγκρίνουν τα έργα των συμμμαθητών τους, εφαρμόζοντας έτσι την ετεροαξιολόγηση.

Η δράση που ξεκίνησε λίγο πριν το Πάσχα με τη συγγραφή υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Δομουχτση Αθανασίας, έφτασε στο απόγειο της  όταν οι μαθητές ανέλαβαν το ρόλο του κριτή και τον εκτέλεσαν με απόλυτη επιτυχία. Είναι γεγονός ότι οι μαθητές μαθαίνουν καλύτερα όταν οι ίδιοι ενεργούν, παίρνουν πρωτοβουλίες και αναλαμβάνουν ρόλους. Η ικανοποίηση και ο ενθουσιασμός τους αποτυπώθηκαν τόσο στα συγγραφικά τους έργα, όσο και στα γραπτά τους με την κριτική των έργων των συμμαθητών τους.