Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2017 διοργανώθηκαν με απόλυτη επιτυχία στο χώρο του 3ου Γυμνασίου Σερρών οι Διασχολικοί Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας με τίτλο " η γλώσσα μου...ο κόσμος μας!!!".

Οι ομάδες διαγωνίστηκαν αρχικά σε γραπτή δοκιμασία απο την οποία προέκυψαν μετά από κρίση οι 2 καλύτερες ομάδες που διαγωνίστηκαν στη συνέχεια μεταξύ τους σε προφορικό επίπεδο.
 Στην τελική φάση διαγωνίστηκαν οι δύο ομάδες του 3ου Γυμνασίου και του Γυμνασίου Νιγρίτας. Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα οι δύο ομάδες ισοψήφισαν και προχώρησαν σε παράταση με ερώτηση νοκ-άουτ, όπου και προέκυψε ως νικήτρια η ομάδα του Γυμνασίου Νιγρίτας, η οποία θα εκπροσωπήσει τη ΔΔΕ Σερρών στους τελικούς περιφερειακούς αγώνες στις 14 Μαΐου στη Φιλοσοφική σχολή του ΑΠΘ.
 Στα πλαίσια της διοργάνωσης έλαβε χώρα προσομοίωση των αγώνων ρητορικου λόγου από τους μαθητές και τις μαθήτριες της νικήτριας ομάδας του 2ου ΓΕΛ Σερρών που μαζί με τις φιλολόγους τους κ. Τάνια Ζουρνατζή, κ. Λία Τερζούδη και κ. Αρετή Χρήτη και τον Δ/ντή κ. Γιαν.Πρωτόπαππα ανταποκρίθηκαν στην πρόσκλησή μας και μετέφεραν τη συναρπαστική τους εμπειρία.
Την ομάδα του 3ου Γυμνασίου επέλεξαν και προετοίμασαν οι φιλόλογοι του σχολείου κκ Ζέττα Σίλια και Ζαφειροπούλου Σοφία.
Η συμβολή των σχολικών συμβούλων φιλολόγων Σερρών κ.Πηνελόπη Τζιώκα και Γιάννη Κιορίδη υπήρξε καθοριστική και πολύτιμη τόσο στη σύλληψη όσο και στην οργάνωση των Αγώνων Νεας Ελληνικής Γλώσσας για πρώτη φορά στη Σέρρες, όπως επίσης πρωταγωνιστικό ρόλο στην διοργάνωση έπαιξε και ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Ν Σερρών.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η φιλόλογος κ. Αλεξάνδρα Μπαΐρα, μαθήτρια και καθηγήτρια του 3ου Γυμνασίου, όταν ήταν Γυμνάσιο Θηλέων, η οποία και δήλωσε τη συγκίνηση και τη χαρά της στους μαθητές, ο φιλόλογος και ιδρυτής των μαθημάτων κλασσικής Παιδείας, τέως δήμαρχος Σερρών κ. Ζήσης Μητλιάγκας ο οποιος συνεχάρη τους διοργανωτές και τόνισε τη σημασία της γλώσσας μας και ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών κ. Κων.Τενεκετζής, ο οποίος και επέδωσε τους επαίνους και τα δώρα που προσέφερε το ΔΣ του Συνδέσμου Φιλολόγων στη νικήτρια ομάδα.

ΑΦΙΣΑ  ΦΩΤΟ