Εορταστική Επέτειος 28ης Οκτωβρίου

Την  Παρασκευή  27/10/2017,  παραμονή  της    εθνικής  επετείου  του  ελληνοαλβανικού  έπους,  πραγματοποιήθηκε  στο  σχολείο  μας  η  καθιερωμένη   τιμητική  εκδήλωση  για  το  ιστορικό  «ΟΧΙ ».

Πολυπληθής  ομάδα  μαθητών  του   σχολείου  σε  συνεργασία  με   τους   εκπαιδευτικούς ,   Γιαννακούδη  Στρ. (καλλιτεχνικών),  Καλαρρύτου  Λ. (μουσικής), &  Παπαγεωργίου  Α. (φιλολόγου),   προετοίμασε και  παρουσίασε  μια  πιο  ιδιαίτερη  πτυχή  της  ιστορικής  περιόδου. Προβλήθηκαν  κυρίως  η  καθημερινότητα  των  ανθρώπων,  όπως  τραγούδια  και  θεατρικές  παραστάσεις  της  εποχής, η ψυχαγωγία  &  οι  δραστηριότητες  των  νέων, αλλά  και  βασανιστικά  πρακτικά  προβλήματα, όπως  αυτό  της  πείνας  και  της  επιβίωσης.

Σ’  αυτό  το  πλαίσιο   και  κυρίως  χάρη  στη   φιλότιμη  διάθεση  και  τη  συνεργασία  των  παιδιών  η  εκδήλωση  απέκτησε  και  βιωματικό  χαρακτήρα:  ομάδες  μαθητών  της  τρίτης  γυμνασίου  παρασκεύασαν  και  προσέφεραν   στους  καθηγητές  και  στους  συμμαθητές  τους  το  χαρακτηριστικό  κατοχικό  έδεσμα,  την  μπομπότα.

Την  εκδήλωση  του  σχολείου  μας  τίμησε  με  την  παρουσία  της  η  βουλευτής  του  νομού  μας, κα  Φωτεινή  Αραμπατζή  η  οποία  επέδωσε   στους  μαθητές  αριστεία  &  βραβεία,    τους  συνεχάρη  για  τις  επιδόσεις  τους   και  γεύτηκε  τον  νεανικό  ενθουσιασμό   τους.       ΦΩΤΟ>>>