Ημέρα διάδοσης της Eλληνικής Γλώσσας

Το 3ο Γυμνάσιο Σερρών με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Διάδοσης της Ελληνικής Γλώσσας διοργάνωσε εκδήλωση με προσκεκλημένο ομιλητή τον καθηγητή  αρχαίας και νέας ελληνικής γλώσσας Theo de Borba Moonburger.
Ο Theo de Borba Moosburger, γεννημένος στην Κουριτίμπα (νότια Βραζιλία), σπούδασε αρχαία ελληνική φιλολογία στο Ομοσπονδιακό Πανεπιστήμιο της Παρανά (Βραζιλία), όπου δίδαξε αρχαία ελληνική γλώσσα και λογοτεχνία για 4 χρόνια ως αναπληρωτής καθηγητής (με σύμβαση ορισμένου χρόνου).  Για πάνω από δέκα χρόνια δίδαξε νέα ελληνική γλώσσα στο διδασκαλείο ξένων γλωσσών του ιδίου πανεπιστημίου. Είναι διδάκτωρ Μεταφραστικών Σπουδών από το Ομοσπονδιακό Πανεπιστήμιο της Σάντα Καταρίνα (Βραζιλία), όπου εξειδικεύτηκε στη μετάφραση μεσαιωνικής λογοτεχνίας στην πορτογαλικά γλώσσα, έχοντας μελετήσει και μεταφράσει παράλληλα τον Διγενή Ακρίτη και έργα από τη σκανδιναβική μεσαιωνική γραμματεία.
Έχει εργαστεί ως ορκωτός μεταφραστής (ελληνικών και πορτογαλικών) και είναι κάτοχος πτυχίου ελληνομάθειας (Γ2) του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας. Έχει δημοσιεύσει στη Βραζιλία μεταφράσεις από τα αρχαία, μεσαιωνικά και νέα ελληνικά, και επίσης από τα ισλανδικά, γλώσσα με την οποία ασχολείται παράλληλα, με κύριο ενδιαφέρον τη μεσαιωνική ισλανδική γραμματεία.
Η υπεύθυνη καθηγήτρια της εκδήλωσης, φιλόλογος Ζέττα Βασιλική  σε συνεργασία με τον Σύμβουλο Φιλολόγων κ. Κιορίδη Γιάννη ανέλαβαν την πρωτοβουλία της επίσκεψης του Βραζιλιάνου καθηγητή την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2018 στο χώρο του σχολείου. Το θέμα της ομιλίας του ήταν "Τα Ελληνικά στην Βραζιλία".
 Η πιο ηχηρή απάντηση για την αξία και την ομορφιά της ελληνικής γλώσσας δόθηκε  μέσα από τα άπταιστα, φυσικά και μεστά ελληνικά του Βραζιλιάνου καθηγητή , ο οποίος γοήτευσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ Γυμνασίου του σχολείου μας και στη συνέχεια απάντησε στο πλήθος των ερωτημάτων τους.
Με την αμεσότητα και την αφοπλιστική απλότητά του παρέδωσε ένα ουσιαστικό μάθημα σε όλους μας!!!!
Η Διευθύντρια του σχολείου κ.Αραπάκη Χρυσάνθη αφού ευχαρίστησε θερμά τον καθηγητή για την εντυπωσιακή και ουσιαστική του ομιλία, εξήρε την αγάπη του για την ελληνική γλώσσας και του πρόσφερε ένα βιβλίο για την Αρχαία Αμφίπολη.
Ευχαριστούμε τον σχολικό Σύμβουλο φιλολόγων Γιάννη Κιορίδη για τη δυνατότητα που μας προσέφερε να τιμήσουμε και να αναδείξουμε την ουσία του μηνύματος της Παγκόσμιας Ημέρας διάδοσης της ελληνικής γλώσσας. Τη γλώσσα που υμνεί και ενώνει τους ανθρώπους!  φωτο>>