Τα χρώματα της πόλης

Στο πλαίσιο εκπαιδευτικού πολιτιστικού προγράμματος  οι μαθητές από τα τμήματα Β1, Β2 και Β4 του 3ου  Γυμνασίου Σερρών, με την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητών μας, ασχοληθήκαμε το τρέχον σχολικό έτος με τη φωτογραφία. Η επιθυμία μας να γνωρίσουμε τον γοητευτικό κόσμο της εικαστικής αυτής τέχνης ,  να   πειραματιστούμε και να δημιουργήσουμε υλικό με τη δική μας σφραγίδα,  μάς προκάλεσε εξαρχής το ενδιαφέρον.
Στα ενδιαφέροντά μας εντάξαμε την αποτύπωση των μνημείων (ναοί, μοναστήρια, οθωμανικά κτίρια, μουσεία κ.ά), του φυσικού  τοπίου, της καθημερινότητας των ανθρώπων. Αγκαλιάσαμε με το βλέμμα μας εικόνες της πόλης, γεμίσαμε με τα χρώματά της την ψυχή μας.
«Παγώσαμε» με τον φακό μας  τη  στιγμή, «παγιδεύσαμε» και απαθανατίσαμε το «τώρα». Ανεβάσαμε τα στιγμιότυπα- φωτογραφίες σε μια ηλεκτρονική εκπαιδευτική πλατφόρμα (
edmodo), μέσω της οποίας μπορούσαμε να επικοινωνούμε διαδραστικά και να συνεργαζόμαστε με τους καθηγητές και τους συμμαθητές μας.
Οργανώσαμε έναν πολιτιστικό περίπατο στην πόλη, για να αντλήσουμε στοιχεία με βιωματικό τρόπο.
Καλέσαμε ειδικούς του χώρου, για να μας μυήσουν στα μικρά μυστικά της φωτογραφίας, που σχετίζονται με τη σκίαση, τον φωτισμό, την οπτική γωνία, τον τρόπο καλλιτεχνικής απόδοσης της εικόνας και της  ψηφιακής επεξεργασίας της. «Ντύσαμε» τις φωτογραφίες μας με λέξεις, βάζοντας διευκρινιστικές λεζάντες και  κατατοπιστικά σχόλια. Αντλήσαμε έμπνευση από τους στίχους των ποιητών, κάναμε και εμείς οι ίδιοι γλωσσικούς πειραματισμούς. photobook>>

Πολιτιστικά προγράμματα
Μαθητών Επιχειρείν