Μια Γιορτή για τη Μητέρα

Τη Δευτέρα 14 Μαΐου 2018 στην αίθουσα «Γ. Χρηστίδης» του Εμπορικού Επιμελητηρίου Σερρών το 3ο Γυμνάσιο Σερρών τίμησε την πάνσεπτη μορφή της Μητέρας οργανώνοντας «Μια Γιορτή για τη Μητέρα» με στίχους και τραγούδια. Με την επιμέλεια της φιλολόγου κας Ζωής Ψαρρά παρουσιάστηκε ένα μοναδικό αφιέρωμα στη διαχρονική μορφή της μάνας μέσα από επιλεγμένα κείμενα, ποιήματα και τραγούδια. Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου απέδωσαν με μοναδικό τρόπο  αγαπημένα αλλά και  λιγότερο  γνωστά τραγούδια που μιλούν για τη μοναδική σχέση του κάθε ανθρώπου με τη μητέρα του. Η κ. Ψαρρά συγκίνησε με τη μοναδική της ερμηνεία όλους όσοι παρακολούθησαν την εκδήλωση.
Στο μουσικό μέρος της γιορτής συνόδευσε με το πιάνο του ο μουσικός Μάριος Τσομπανίδης.

Την επιμέλεια του οπτικού και ψηφιακού υλικού που παρουσιάστηκε είχε η φιλόλογος κ. Σύλια Ζέττα. Την εικαστική κατασκευή συνέθεσε ο καθηγητής εικαστικώνκ. Στράτος Γιαννακούδης.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία  τους  ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Σερρών, ο Σχολικός σύμβουλος Φιλολόγων κ.  Ιω. Κιορίδης,  η πρόεδος του συλλόγου αποφοίτων του 3ου Γυμνασίου Σερρών Kατσαρίδου Ελένη, η πρόεδρος της Εμμέλλειας κ. Ζαπριάνου και παρακολούθησαν μαθητές, γονείς και φίλοι του σχολείου

«Κι η μάνα φορούσε πάντα φαρδιά φορέματα, γράφει ο Τάσος Λειβαδίτης, για να σκεπάζει κι εκείνον που δε γίναμε».  αφίσα...