Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Το σχολείο μας πιστό στην παράδοση που δημιούργησε συμμετέχει και φέτος στους Αγώνες ελληνικής γλώσσας για Τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Την Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019  διεξήχθη στο 3ο Γυμνάσιο Σερρών η Α'  φάση των Γ  Αγώνων Νέας Ελληνικής Γλώσσας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας (Ενδοσχολικός Αγώνας).
Συμμετείχαν 85 μαθητές και μαθήτριες και των τριών τάξεων του Γυμνασίου. Μετά από την αξιολόγηση των γραπτών αναδείχθηκε η νικήτρια ομάδα του σχολείου, η οποία αποτελείται από τους μαθητές και τις μαθήτριες:

Κούκου Μιχαέλα, Αρναουτάκη Αναστασία, Αραπάκη Βαγιάννα (Γ1), Δόλκα Ευμορφία-Μαρία (Β1), Άτσαλος Στέλιος (Γ2)

και η αναπληρωματική ομάδα, η οποία αποτελείται από τους μαθητές και τις μαθήτριες:

Πατσιατζή Μαρία-Ελένη, Χαραλαμπίδης-Αιντίν Ερεν (Γ2), Φέτκου Ειρήνη Χρυσοβαλάντου, Παυλίδου Σοφία (Β2), Ταπάσκου Δέσποινα (Γ1)

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες -Φιλόλογοι: Ζαφειροπούλου Σοφία και  Ζέττα Βασιλική συγχαίρουν όλους τους μαθητές για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή τους. ΦΩΤΟ==>