Ο Μεγάλος περίπατος του Πέτρου

Την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου το 3ο Γυμνάσιο πραγματοποίησε προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη με σκοπό την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης του ΚΘΒΕ "Ο Μεγάλος περίπατος  του Πετρου" στο Βασιλικό Θέατρο της πόλης. Οι μαθητές και μαθήτριες των τριών τάξεων του σχολείου παρακολούθησαν με ιδιαίτερη προσοχή και συγκίνηση τη θεατρική απόδοση του γνωστού μυθιστορήματος της αγαπημένης στους εφήβους Ελληνίδας συγγραφέα Άλκης Ζέη, το οποίο πραγματεύεται την κήρυξη του ελληνοιταλικού πολέμου και τα χρόνια της γερμανικής κατοχής 1940-1944 μέσα από την αφήγηση του μικρού Πέτρου! Ενθουσιάστηκαν, συγκινήθηκαν, προβληματίστηκαν και αποτίμησαν θετικά τη θεατρική παράσταση και τα μηνύματά της.
Τους μαθητές συνόδευσαν 10 καθηγητές του σχολείου.  ΦΩΤΟ==>