Εκδρομή στη Θάσο

Την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019 η Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησε μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο καταπράσινο νησί  του Βορειανατολικού Αιγαίου τη Θάσο.
Ακολουθώντας το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής εκδρομής που ενέκρινε ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου οι μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τους συνοδούς καθηγητές έφτασαν στη Θάσο και περιηγήθηκαν στο όμορφο λιμάνι της, στους αρχαιολογικούς του  χώρους και στη συνέχεια επισκέφτηκαν την Ιερά γυναικεία Μονή του Αρχαγγέλου Μιχαήλ, που βρίσκεται κοντά στο χωριό Θεολόγος και αποτελεί σημαντικό προσκύνημα της Μακεδονίας.
Εκεί οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από την ιερότητα του χώρου, τη φιλοξενία των μοναχών και μαγεύτηκαν από τη θέα στο Αιγαίο.
Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τα Λιμενάρια, παραθαλάσσιο χωριό της Θάσου και το απόγευμα χαρούμενοι πήραν τον δρόμο της επιστροφής.
Υπεύθυνοι συνοδοί καθηγητές ήταν οι: Στεφανής Πέτρος, Καρυώτου Γιάννα, Καλαρρύτου Λίνα, και Σίμου Κλεοπάτρα. ΦΩΤΟ==>>