Διαθεματικές εργασίες 2019

Την Τρίτη 14 Μαΐου  2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες των 4 τμημάτων της Β΄τάξης του Γυμνασίου μας παρουσίασαν στο γυμναστήριο του σχολείου τις συνθετικές, διαθεματικές εργασίες που εκπόνησαν στα μαθήματα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας στη διάρκεια του Β΄τετραμήνου.
Με την καθοδήγηση των υπεύθυνων φιλολόγων της τάξης κ. Σοφίας Ζαφειροπούλου και Αδαμαντίας Παπαδοπούλου οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν με ιδιαίτερα εντυπωσιακό τρόπο τις  εργασίες  τους.
Η ενδεικτική θεματολογία των μαθητικών  εργασιών είναι η ακόλουθη:
α) Θέματα που αφορούν στη  γραμματική &  το συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και παρουσιάστηκαν σε πίνακες με κλίσεις, σε παραδείγματα,ε.φ, μ.φ ρήματα, επίθετα, ουσιαστικά, απαρέμφατα, υποκείμενα & αντικείμενα)
β) Θέματα από τα κείμενα της Αρχαίας Ελληνικής γραμματείας, τα οποία παρουσιάστηκαν σε χαρτόνια, μακέτες, κείμενα δημιουργικής γραφής, και γενικές πληροφορίες, για:
Λουκιανός, Αληθής Ιστορία: Σεληνίτες
Ολυμπιακοί αγώνες, Καλλιπάτειρα, σύγκριση με παρόν, αξίες..
Περσικοί πόλεμοι
Μ. Αλέξανδρος( Η προσωπικότητα,  οι μάχες....)
Σεβασμός προς τους γονείς (κειμ. Πλάτωνα &  μυθολογικά παραδείγματα...)
Η (σωστή ) διατροφή μέσα από τα αρχαία κείμενα
Βίοι Αρχαίων Ελληνων πολιτικών, στρατηγων..
Αρχαίοι Έλληνες  Ιστορικοί
Αρχαίοι  Έλληνες φιλόσοφοι
Μύθοι  του  Αισώπου
γ) Θέματα που αφορούν στο έπος της  Ιλιάδας.

Φωτογραφικό ΄'Αλμπουμ: https://photos.app.goo.gl/hqhQ4H1xQJ9FkFW89