Διδακτική επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας,  στη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα  στο Πολεμικό Μουσείο, το οποίο στεγάζεται στο ιστορικό κτίριο του Γ΄ Σώματος Στρατού. Το Μουσείο χωρίζεται σε επιµέρους  θεµατικές ενότητες και αντίστοιχους χώρους που καλύπτουν την περίοδο από την Επανάσταση του 1821 και τη δράση της Φιλικής Εταιρείας µέχρι και τον πόλεµο της Κορέας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα των μόνιμων συλλογών του Μουσείου, όπως αυτών που αναφέρονται στον πόλεμο του 1940 και στην τραγουδίστρια της νίκης,  Σοφία Βέμπο, αλλά και στάθηκαν με ιδιαίτερη προσοχή στα σημαντικά κειμήλια της ελληνικής σημαίας που μπήκε στην απελευθερωμένη Θεσσαλονίκη,  καθώς και στη συνθήκη παράδοσης της πόλης στους Έλληνες από τον Χουρσίτ Πασά.

Η εξαιρετική ξενάγηση από τους νεαρούς στρατιώτες πρόσφερε στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου ένα βιωματικό μάθημα νεότερης ιστορίας και εντυπώθηκε στη μνήμη τους. Αρχηγός της εκδρομής ήταν η φιλόλογος κ Ζέττα Βασιλική και συνοδοί καθηγητές η κ. Παπαγεωργίου Αγάπη, κ. Καλαρρύτου Λίνα, κ. Δομουχτσή Αθανασία και ο κ. Πεχλιβάνης Πέτρος.  ΦΩΤΟ=>>