Συμμετοχή του σχολείου μας στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή της Ι. Μητρόπολης Σερρών και Νιγρίτης

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από τη Διεύθυνση

Με το θεατρικό έργο «Το πρωτοχρονιάτικο τραπέζι της Λωξάντρας», εμπνευσμένο από το βιβλίο της Μαρίας Ιορδανίδου, «Λωξάντρα», συμμετείχε το 3ο Γυμνάσιο  στη Χριστουγεννιάτικη Γιορτή της Ιεράς Μητρόπολης Σερρών και Νιγρίτης, που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής  23/12/2022 στο Δημοτικό θέατρο «Αστέρια».

Προσεγμένοι διάλογοι, κατάλληλες ενδυματολογικές επιλογές, σκηνικά απόλυτα προσαρμοσμένα στο κλίμα του έργου και πολύ όμορφες ερμηνείες από τους μαθητές μας  με τη σκηνοθετική επίβλεψη και την εμψύχωση της Φιλολόγου του σχολείου μας, κ.  Καρυώτου Γιαννούλας, έδωσαν ένα άρτιο αποτέλεσμα και μετέφεραν τους θεατές στο εορταστικό κλίμα μιας άλλης εποχής, με επίκεντρο τους οικογενειακούς δεσμούς και τα ελληνικά έθιμα του Δωδεκαημέρου στις αλησμόνητες Πατρίδες της Μικράς Ασίας. Στην τεχνική υποστήριξη της εκδήλωσής μας συνέβαλαν οι καθηγητές του σχολείου μας, κκ. Μοσχολιός  Σταύρος και Καφταντζή Ελένη.