Οδυνηρές μνήμες...

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Uncategorised

Την Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο  εκδήλωση –αφιέρωμα μνήμης  στη «Μικρασιατική Καταστροφή».  Η Ημέρα Εθνικής Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας από το τουρκικό κράτος καθιερώθηκε με ομόφωνη απόφαση της Βουλής των Ελλήνων.

Στην εκδήλωση  προβλήθηκε βίντεο και πολυμεσικό υλικό για το χρονικό της Μικρασιατικής καταστροφής  μέσα από  τα ιστορικά γεγονότα του Αυγούστου-Σεπτεμβρίου του 1922. Η εκπαιδευτικός κ. Παυλίδου Σοφία στην ομιλία της ανέπτυξε  τα αίτια που οδήγησαν στην κατάρρευση του μικρασιατικού μετώπου και στην ανείπωτη τραγωδία του ξεριζωμού εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων από τη  μικρασιατική γη.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με παραδοσιακούς χορούς της Μικρασίας  που χόρεψαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.

Την εκδήλωση παρουσίασαν οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου: Κούτλα Αναστασία, Κούκου Μιχαέλα, Φάκη Ζωή, Τζιντζίδου Χρυσούλα και Αραπάκη Βαγιάννα και επιμελήθηκε η εκπαιδευτικόςκ. Παυλίδου Σοφία.