Στα πλαίσια της Ημέρας μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου που τιμάται κάθε χρόνο στις 19 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο σχολείο μας την Πέμπτη 18/5/2023.

Την εξαιρετική - συγκινητική παρουσίαση- εισήγηση  της Ιστορίας των Ποντίων αλλά και των τραγικών γεονότων της Γενοκτονίας  έκανε ο καθηγητής του σχολείου μας κ Κουτσουρίδης Μιχάλης.

Στην εκδήλωση χόρεψαν Ποντιακούς χορούς μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας ,  καθώς και φοιτητές του Συλλόγου Ποντίων Φοιτητών Σερρών με τη συνοδεία Ποντιακής Λύρας και Νταουλιού που έπαιξαν μαθητές του Μουσικού Σχολείου.

Παραβρέθηκαν στην εκδήλωση ο Αιρετός του ΑΠΥΣΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας κ Παπαχρήστου Βασίλης, ο διευθυντής του 19ου Δημοτικού σχολείου κ Ποργιόπουλος Γιώργος μαζί με μαθητές του τμήματος Ε2 του σχολείου με τη δασκάλα τους.

Σημαντική βοήθεια για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης προσέφερε ο κ Καρακασίδης γονέας μαθητή του 3ου Γυμνασίου.

Τεχνική Υποστήριξη εκδήλωσης: Μοσχολιός Σταύρος καθηγητής Πληροφορικής