Εκδήλωση - αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την Εθνική Παλιγγενεσία: «1821 - Τότε που φτάσαμε στα άκρα»

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Εκδηλώσεις

Το βράδυ της Δευτέρας, 15 Νοεμβρίου 2021, στο αμφιθέατρο της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης της πόλης μας, παρουσία  πολλών συμπολιτών μας, το  3ο Γυμνάσιο, με την υποστήριξη τηςΠεριφερειακής Ενότητας Σερρών πραγματοποίησε τιμητική εκδήλωση για τα 200 χρόνια από την Εθνική Παλιγγενεσία, με τίτλο «1821- Τότε που φτάσαμε στα άκρα». Στην εκδήλωση προσκλήθηκε από τη διευθύντρια του σχολείου, κ. Αραπάκη Χρυσάνθη,  και συμμετείχε η διακεκριμένη δημοσιογράφος, κ. Βίκυ Φλέσσα.

Μια ομάδα παιδιών του σχολείου μας, με την επιμέλεια της φιλολόγου, κ. Αγάπης Παπαγεωργίου, παρουσίασαν ένα δραματοποιημένο αφιέρωμα στα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση. Μαθητές και μαθήτριες με στολές εποχής πλαισίωσαν τους συμμαθητές τους που με γλαφυρό λόγο μίλησαν για τους αγωνιστές- ήρωες του 21, και κυρίως για τον Εμμανουήλ Παππά.

Μέσα από ιστορικές επιστημονικές αναφορές ξεδιπλώθηκαν πτυχές της κοινωνικοπολιτικής κατάστασης που επικρατούσε κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας αλλά και την εποχή του Αγώνα.

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης δόθηκαν  απαντήσεις σε καίρια ερωτήματα που αφορούν στην ελληνική επανάσταση αλλά και στην εξέλιξη της χώρας μας τα τελευταία 200 χρόνια.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιπεριφερειάρχης Σερρών, κ. Παναγιώτης Σπυρόπουλος, ο διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, κ. Στέλιος Ρίζος, ο δήμαρχος Εμμανουήλ Παππά κ. Δημήτρης Νότας, ο αντιδήμαρχος Σερρών, κ. Κώστας Δινάκης, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Σερρών, κ. Βασίλης Κατιρτζόγλου, ο διοικητής του Νοσοκομείου Σερρών, κ. Νίκος Φαρμάκης, ο ταμίας της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ, κ. Γιάννης Μετόκης, ο πρόεδρος του Ν.Τ. της ΑΔΕΔΥ, κ. Κώστας Στρίκας, η πρόεδρος της ΕΛΜΕ Σερρών, κ. Ελευθερία Πάνου, ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Σερρών, κ.  Αθανάσιος Μαλλιαράς, ο συντονιστής του 4ου ΠΕΚΕΣ –ΚΜ, κ. Χαράλαμπος  Σαρηβασιλείου, διευθυντές και καθηγητές Γυμνασίων και Λυκείων, πρόεδροι και εκπρόσωποι πολιτιστικών συλλόγων, γονείς μαθητών κ.ά.

Την Τεχνική υποστήριξη της εκδήλωσης είχε ο καθηγητής πληροφορικής του σχολείου μας κ. Σταύρος Μοσχολιός