Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη

Συμμετοχή και διάκριση στην 4η Πανελλήνια Μαθητική προσομοίωση της Συνόδου του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα Δικαιώματα με τίτλο «Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη»

Το 3ο Γυμνάσιο Σερρών συμμετείχε φέτος στην Πανελλήνια Μαθητική προσομοίωση της Συνόδου του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα Δικαιώματα με τίτλο «Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη», η οποία πραγματοποιήθηκε για 4η συνεχόμενη χρονιά στη Θεσσαλονίκη.

Οι εργασίες των 26 Επιτροπών διεξήχθησαν στις 13 & 14 Δεκεμβρίου στις φιλόξενες εγκαταστάσεις των εκπαιδευτηρίων «ο Απόστολος Παύλος» στην Πυλαία, ενώ η Γενική Συνέλευση με την τελετή λήξης έλαβαν χώρα την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου στο περίπτερο 12 της ΔΕΘ.  Στο συνέδριο συμμετείχαν περίπου 700 μαθητές από 110 σχολεία της Ελλάδος και της Κύπρου, οι οποίοι με την καθοδήγηση 100 φοιτητών, με εμπειρία από αντίστοιχα παγκόσμια συνέδρια, ασχολήθηκαν με τα Δικαιώματα του Ανθρώπου μέσα από αντίστοιχες Επιτροπές

Το σχολείο μας συμμετείχε με δυο μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου την Ελευθερία Τόλιου και την Ειρήνη Φέτκου και υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογο κ. Σύλια Ζέττα, η οποία ανέλαβε την προετοιμασία και συνοδεία των μαθητριών στις εργασίες της Πανελλήνιας μαθητικής Προσομοίωσης.

Οι μαθήτριες του σχολείου μας διακρίθηκαν με εύφημο Μνεία η μαθήτρια Φέτκου Ειρήνη στην Επιτροπή για το δικαίωμα ελεύθερης έκφρασης του παιδιού, και η μαθήτρια Ελευθερία Τόλιου απέσπασε το βραβείο της καλύτερη διπλωμάτη στην Επιτροπή για το Δικαίωμα στην Εκπαίδευση και τη μόρφωση των  κοριτσιών και των γυναικών.  Συγχαρητήρια επιστολή    ΦΩΤΟ==>>

Τη σημαντικότητα της ενασχόλησης των νέων ανθρώπων με τα κοινά τόνισε, μεταξύ άλλων, η Ευρωβουλευτής κα Μαρία Σπυράκη στην τελετή λήξης της διοργάνωσης, ενώ αναφέρθηκε στη σημαντική προσφορά της να καλύψει τα έξοδα έξι μαθητών και φοιτητών, οι οποίοι θα μεταβούν στις Βρυξέλλες, προκειμένου να γνωρίσουν από κοντά τη λειτουργία των Θεσμικών Οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ως πρώτη επιλαχούσα επιλέχθηκε η μαθήτρια μας Τόλιου Ελευθερία.

Τέλος η Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής, Δρ. Παρασκευή Νάσκου-Περράκη, Καθηγήτρια Διεθνούς Δικαίου και ψυχή του εγχειρήματος, εξέφρασε την μεγάλη της συγκίνηση για τις ποικίλες και ενδιαφέρουσες απόψεις που ακούστηκαν από κάθε μαθητή και ανακοίνωσε ότι οι αποφάσεις των Επιτροπών, μετά από την προσωπική της επιμέλεια, «θα αποσταλούν στον Πρωθυπουργό, τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και τους λοιπούς φορείς, για να δείξουμε τι παιδιά βρίσκονται εδώ». Επιπρόσθετα, η ίδια ως εκπαιδευτικός συνεχάρη τους καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για το έργο τους, τους γονείς, την Οργανωτική Επιτροπή, τους μαθητές, τους φοιτητές, τους εθελοντές και τη δημοσιογραφική ομάδα.