Εκδήλωση για τα ανθρώπινα δικαιώματα

Την Δευτέρα 17/2/2020 και την Τετάρτη 19/2/2020,  μετά από συνεννόηση με τον Όμιλο ΟΥΝΕΣΚΟ Σερρών, επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι εκπαιδευτές Παναγιώτης Μωυσίδης  και Μαρία Καλουπτσή, προκειμένου να υλοποιήσουν μαζί με τους μαθητές/τριες των τμημάτων της Γ’ τάξης, βιωματικές δράσεις που έχουν στόχο να καλλιεργήσουν στους μαθητές μια ευρύτερη αντίληψη για τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Οι δράσεις αυτές οργανώνονται με βάση τη μεθοδολογία των εγχειριδίων Compass και Compasito, επίσημων εγχειριδίων του Συμβουλίου της Ευρώπης για την εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα σε παιδιά και νέους
(ενδεικτικά https://www.demopaideia.gr/wp-content/uploads/2015/11/councileurope_compasito_gr.pdf)

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία μέσα από τη συμμετοχή τους στις δραστηριότητες αυτές, να έρθουν σε επαφή με την έννοια των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και  να εκφράσουν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους γύρω απ΄αυτά. Διεξοδικότερα, ασχολήθηκαν με το Δικαίωμα στην Εκπαίδευση και τις διάφορες πτυχές του ζητήματος.