ΓΟΝΕΙΣ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Κοινωνικό Παντοπωλείο 2021

Τα Χριστούγεννα είναι γιορτή χαράς,  αγάπης και προσφοράς. Με ιδιαίτερη ευαισθησία και ενόψει της εορτής των Χριστουγέννων, το σχολείο μας, ανταποκρινόμενο στοκάλεσμα της Ιεράς Μητροπόλεως Σερρών και Νιγρίτης, συμμετείχε στη φιλανθρωπική δράση της Εκκλησίας μας, ενισχύοντας το Κοινωνικό Παντοπωλείο, «Κιβωτός Αγάπης». Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων συγκέντρωσαν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τον σκοπό αυτό. Το ενδιαφέρον που επέδειξαν οι μαθητές/τριές μας ήταν συγκινητικό. Αντλώντας δύναμη από το μήνυμα της γέννησης του Χριστού, έδειξαν με κάθε τρόπο τη διάθεσή τους να μετατρέψουν σε πράξη και βίωμα ζωής την αγάπη, τον αλληλοσεβασμό και την αλληλοβοήθεια.

Η δράση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των φιλολόγων του σχολείου, κ. Ζαφειροπούλου Σοφίας και  κ. Παπαδοπούλου Θεοδοσίας.