Εθνική επέτειος "28ης Οκτωβρίου"

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018 στο 3ο Γυμνάσιο πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την επέτειο της εθνικής εποποιίας του 1940.
Την επιμέλεια της τιμητικής εκδήλωσης είχαν οι φιλόλογοι κ.κ. Ζωή Ψαρρά και Σύλια Ζέττα και την επιμέλεια της χορωδίας ανέλαβε  η μουσικός κ.Λίνα Καλαρρύτου.
Το Α΄μέρος της εκδήλωσης αφιερώθηκε στη γιορτή της Σημαίας, σύμβολο της ασίγαστης πίστης των Ελλήνων στην Ελευθερία. Ορίστηκαν  οι παραστάτες  και ο σημαιοφόρος του σχολείου, στον οποίο επέδωσε τη σημαία του σχολείου η Διευθύντρια τ κ. Αραπάκη Χρυσάνθη . Στη συνέχεια απονεμήθηκαν τα Αριστεία και τα Βραβεία Προόδου στους μαθητές και τις μαθήτριες οι οποίοι διακρίθηκαν για την άριστη επίδοσή τους το προηγούμενο σχολικό έτος.
Το Β΄μέρος της εκδήλωσης εστίασε στα δεινά των Ελλήνων από τον ανθρωποκτόνο φασισμό στη διάρκεια της ναζιστικής Κατοχής 1941-1944. Προβλήθηκαν τα ολοκαυτώματα των κατακτητών στις μαρτυρικές πόλεις της Ελλάδος με επίκεντρο το Ολοκαύτωμα των Κερδυλλίων στο νομό Σερρών. Μέσα από τις αφηγήσεις του  επιζώντα από το Δίστομο, την αναφορά στη στυγνή δολοφονία του Λοχία Δημ. Ίτσιου  οι μνήμες ζωντάνεψαν με μόνο στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές τα δεινά  και τις θηριωδίες του ναζιστικού καθεστώτος, αλλά κυρίως τον αγώνα αυτοθυσίας και ηρωισμού των προγόνων μας.
Μαθητές και μαθήτριες αφηγήθηκαν γεγονότα, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τραγούδια εμπνευσμένα από τον απαράμιλλο ηρωισμό των Ελλήνων τονίζοντας την αξία της συμφιλίωσης.
Μετά το πέρας της τιμητικής εκδήλωσης το άγημα της Σημαίας και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κατέθεσαν στεφάνι τιμής και δόξας στον Ανδριάντα του μάρτυρα Γυμνασιάρχη Λεωνίδα Παπαπαύλου. ΦΩΤΟ>>