Πάμε Ορχήστρα!

Συμφωνική κωμωδία για παιδιά και νέους 9-15 ετών

Την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες  της Α΄ Γυμνασίου  πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικής στο Δημοτικό Θέατρο Αστέρια της πόλης μας με στόχο να συμμετέχουνστο άκρως επιτυχημένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ‘Πάμε Ορχήστρα!’ της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης, το οποίο υλοποιείται σε συνεργασία με τη Δραματική Σχολή του Κ.Θ.Β.Ε.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές του τμήματος Α3, παρακολούθησαν την  ξεκαρδιστική κωμωδία της Λίζας Κωνσταντοπούλου  η οποία αποδεικνύει το πόσο επιτυχημένα συναντάται η μουσική με το θέατρο, σε μία κοινή προσπάθεια με αποδέκτες τα παιδιά. Πέντε σπουδαστές ηθοποιοί καλούνται να παρουσιάσουν μία συναυλία, ένας μαέστρος γεμάτος υπομονή τους καθοδηγεί και η Κ.Ο.Θ. ερμηνεύει γνωστά συμφωνικά έργα, επιφυλάσσοντας πολλές εκπλήξεις.

Οι Συντελεστές της παράστασης που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Σερρών και τη στήριξη του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών και τον Σύλλογο Φίλων Γραμμάτων & Τεχνών Σερρών είναι:

Διεύθυνση ορχήστρας: Κωνσταντίνος Δημηνάκης

Σκηνοθεσία: Γιάννης Ρήγας

Κείμενο: Λίζα Κωνσταντοπούλου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ.κ. Καλαρρύτου Λίνα, Μπόντη Ελένη,  έμειναν ενθουσιασμένοι και παρακολούθησαν με  ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παράσταση, αποκομίζοντας μια μοναδική εμπειρία με τον κόσμο της συμφωνικής μουσικής.    ΦΩΤΟ>>