ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ

Την Πέμπτη, 14 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ομιλία στο πλαίσιο του εορτασμού της «Ημέρας Μνήμης του Μακεδονικού Αγώνα (1904-1908)».Τηρώντας το πρωτόκολλο για την αποφυγή συνωστισμού,  οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν από την εκπαιδευτικό του σχολείου, κ. Παυλίδου Σοφία,  για τη σημασία της επετείου.

Στην ομιλία της η καθηγήτρια  αναφέρθηκε στους ηρωικούς αγώνες του ελληνισμού της Μακεδονίας για τη διατήρηση της εθνικής του ταυτότητας, στην αξία και προσφορά του Μακεδονικού αγώνα ως προάγγελου της απελευθέρωσης του 1912 και γενικότερα στη σημασία που είχε ο αγώνας αυτός στη νεότερη ιστορία της πατρίδας μας. Η εκδήλωση αυτή είχε σκοπό να τονίσει  ιδιαίτερα  τα γεγονότα εκείνα που σημάδεψαν την εθνική μας μοίρα και να αποτίσει φόρο τιμής στους Μακεδονομάχους μας.

Ας  αποτελέσει ο ηρωισμός  τους αφορμή διδαχής  για τις επόμενες γενιές!