"Ήταν κάποτε η Μεσόγειος..."

Πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο 3ο Γυμνάσιο Σερρών.

Το πρόγραμμα με τίτλο: "Ήταν κάποτε η Μεσόγειος..."ξεκίνησε από το Γαλλικό Ινστιτούτο και εντάχθηκε στα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπ/σης) του 3ου Γυμνασίου Σερρών. Εκπονήθηκε στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2018-19 από την καθηγήτρια Γαλλικών του σχολείου κα. Θεοδωρίδου Μαρία με ομάδα μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου και συγκεκριμένα από το τμήμα Γ1.Στο πλαίσιο του προγράμματος  η παιδαγωγική ομάδα των μαθητών επισκέφτηκε αρχικά τον Φορέα Διαχείρισης της λίμνης Κερκίνης, όπου οι μαθητές, μετά από μία ευρεία ενημέρωση σχετικά με τη λίμνη Κερκίνη, είχαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν με τηλεσκόπια σε φυσικό περιβάλλον, τα πουλιά του υδροβιότοπου και όλους τους ζωντανούς οργανισμούς που ζουν εκεί.
   Με την ολοκλήρωση του προγράμματος η παιδαγωγική ομάδα συμμετείχε στην παρουσίαση των  δράσων που πραγματοποιήθηκε  στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, στην οποία συμμετείχαν κι άλλα σχολεία από τη Β. Ελλάδα. Στη διάρκεια της εκδήλωσης  προβλήθηκαν και video τα οποία  επιμελήθηκαν και δημιούργησαν οι μαθητές σχετικά με τη μόλυνση που απειλεί άμεσα τη Μεσόγειο θάλασσα. Σε όλους τους μαθητές δόθηκαν αναμνηστικά δώρα.

Φωτογραφικό άλμπουμ: https://photos.app.goo.gl/StJxccmX83W97ivi7