ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Μέσα στις ιδιαίτερες σημερινές κοινωνικές συνθήκες, όλοι οι εκπαιδευτικοί του 3ου Γυμνασίου Σερρών, με χαρά και αγάπη υποδεχόμαστε τους μαθητές μας και τους ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά.

Συμμεριζόμαστε την δικαιολογημένη αγωνία μαθητών, γονέων και κηδεμόνων, αυτή η αγωνία όμως δεν πρέπει να μετατραπεί σε ανησυχία, καθώς μια από τις βασικές προτεραιότητες του σχολείου μας είναι η δημιουργία ενός περιβάλλοντος που να είναι φιλικό και ασφαλές μέσα και έξω από τις αίθουσες διδασκαλίας, ώστε η προσαρμογή των παιδιών να είναι εύκολη και γρήγορη.

Τα Μαθηματικά είναι ένα βασικό μάθημα με τα οποία ο μαθητής μαθαίνει να σκέφτεται, να μετρά και να συνδυάζει. Η κατανόησή τους ενισχύει την υπομονή, την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμησή τους.

Ειδικότερα, τα Μαθηματικά της Α’ τάξης αποτελούν, στο μεγαλύτερο μέρος τους, επανάληψη αυτών της Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού. Αυτό σημαίνει πως ο μαθητής που τα γνωρίζει από το Δημοτικό θα διευκολυνθεί σημαντικά στην κατανόησή τους, αλλά και ο μαθητής με ελλείψεις και απορίες θα μπορέσει να τις καλύψει με την μελέτη και την βοήθεια των καθηγητών του.

Τα Μαθηματικά Α’ τάξης είναι χωρισμένα σε 2 μέρη, την Άλγεβρα και την Γεωμετρία, με 2 ώρες το κάθε ένα την εβδομάδα. Η Άλγεβρα στο μεγαλύτερο μέρος της είναι επανάληψη, και μόνο ένα κομμάτι είναι τελείως καινούργιο, το οποίο συνεχίζεται και στην Β΄ τάξη. Η Γεωμετρία απαιτεί από τα παιδιά σωστή χρήση των γεωμετρικών όρων και οργάνων, είναι απλή και συνήθως αντιμετωπίζεται σαν ένα έξυπνο παιχνίδι.

Όσον αφορά τα Μαθηματικά της Β’ και Γ’ τάξης, χωρίζονται και αυτά σε Άλγεβρα και Γεωμετρία και απαιτούν από τους μαθητές περισσότερη προσοχή και μελέτη, αφού στις τάξεις αυτές διδάσκονται μαθηματικές έννοιες που χρησιμοποιούνται στο Λύκειο.

Ένας μαθητής για να κατανοήσει καλύτερα τα Μαθηματικά χρειάζεται να προσέχει πολύ στην παράδοση του μαθήματος μέσα στην τάξη και στο σπίτι να διαβάζει πρώτα την θεωρία και τα παραδείγματα που έγιναν στο σχολείο και στην συνέχεια να προσπαθεί να λύσει μόνος του τις ασκήσεις της ημέρας. Αν κάποιες ασκήσεις τον δυσκολεύουν να ρωτήσει την επόμενη μέρα τον καθηγητή του ώστε να λυθεί κάθε απορία.

Στο μάθημα αυτό, αν υπάρχει μια δυσκολία, είναι πως ό,τι μαθαίνεις δεν πρέπει να το ξεχνάς γιατί εμφανίζεται μπροστά σου σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και Λυκείου. Γι αυτό τον λόγο οι μαθητές να διαβάζουν σωστά, να μην αφήνουν κενά και να λύνουν όλες τις απορίες τους έγκαιρα.

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά και καλή πρόοδο σε όλους τους μαθητές.

Οι Μαθηματικοί του 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Γεώργιος Χριστόπουλος