Ενημερωτικές Εκδηλώσεις

Στα πλαίσια της Ημέρας μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου που τιμάται κάθε χρόνο στις 19 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο σχολείο μας την Πέμπτη 18/5/2023.

Την εξαιρετική - συγκινητική παρουσίαση- εισήγηση  της Ιστορίας των Ποντίων αλλά και των τραγικών γεονότων της Γενοκτονίας  έκανε ο καθηγητής του σχολείου μας κ Κουτσουρίδης Μιχάλης.

Στην εκδήλωση χόρεψαν Ποντιακούς χορούς μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας ,  καθώς και φοιτητές του Συλλόγου Ποντίων Φοιτητών Σερρών με τη συνοδεία Ποντιακής Λύρας και Νταουλιού που έπαιξαν μαθητές του Μουσικού Σχολείου.

Παραβρέθηκαν στην εκδήλωση ο Αιρετός του ΑΠΥΣΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας κ Παπαχρήστου Βασίλης, ο διευθυντής του 19ου Δημοτικού σχολείου κ Ποργιόπουλος Γιώργος μαζί με μαθητές του τμήματος Ε2 του σχολείου με τη δασκάλα τους.

Σημαντική βοήθεια για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης προσέφερε ο κ Καρακασίδης γονέας μαθητή του 3ου Γυμνασίου.

Τεχνική Υποστήριξη εκδήλωσης: Μοσχολιός Σταύρος καθηγητής Πληροφορικής

Την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο δικαστικό μέγαρο Σερρών από δύο τμήματα τη Γ' τάξης του σχολείου μας.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την νεανική παραβατικότητα και την εμπλοκή των νέων στα τροχαία ατυχήματα από την επιμελήτρια ενηλίκων. Πραγματοποιήθηκε Βιωματική δραστηριότητα : Συμμετοχή σε εικονική δίκη.

Τέλος υπήρξε ενημέρωση για τα ναρκωτικά από εκπρόσωπο της αστυνομίας.

Συνοδοί καθηγητές: Ευγενία Καρρά - Βασίλης Μπαλαμπανίδης

Την Τετάρτη 9-3-2022 και την Παρασκευή 11-3-2022 πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του 3ου Γυμνασίου ενημέρωση από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό σχετικά με τις πρώτες βοήθειες από τον Εθελοντή Σαμαρείτη Διασώστη και Εκπαιδευτή του Ενιαίου Τομέα Εθελοντισμού κ.Χαράλαμπο Ελισιάδη.

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να λάβουν πολύτιμες γνώσεις σχετικά με την παροχή πρώτων βοηθειών, αλλά και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα εθελοντισμού και προσφοράς στον συνάνθρωπο.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Με αφορμή αυτό την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022 οργανώθηκαν  ομιλίες - παρεμβάσεις σε τμήματα του σχολείου μας  της Ψυχολόγου κ. Καρτσαφλέκη Αθανασίας και της Κοινωνικής Λειτουργού κ. Κεσσούδη Αναστασίας.