17 Νοεμβρίου 2021

ΕΠΕΤΕΙΟΣ  ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ  ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 1973

Την Τετάρτη 17/11/2021, πραγματοποιήθηκε  στον χώρο του κλειστού γυμναστηρίου του 3ου Γυμνασίου  Σερρών η τιμητική εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου του 1973. Τη σχολική γιορτή επιμελήθηκε η φιλόλογος κ. Κύδρου  Ευαγγελία και ο καθηγητής πληροφορικής κ. Μοσχολιός Σταύρος. Συμμετείχαν σ΄  αυτή μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης.

Αρχικά, διαβάστηκε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας προς τους μαθητές. Ακολούθησε ανάγνωση του Χρονικού της Εξέγερσης των νέων με κύριο αίτημα « Ψωμί- Παιδεία- Ελευθερία»  και απαγγελία ποιημάτων από τους μαθητές. Επίσης ακούστηκαν χαρακτηριστικά τραγούδια της εποχής και προβλήθηκε σχετικό βίντεο που βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν τόσο τα γεγονότα εκείνων των τριών ημερών , όσο και το ιστορικό και κοινωνικό πλαίσιο που προκάλεσε την εξέγερση.