Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής στο 3ο Γυμνάσιο Σερρών

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής, στο οποίο συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β1. Υπεύθυνη  και εμψυχώτρια της βιωματικής δράσης ήταν η εκπαιδευτικός και συγγραφέας, κ. Θεοχαρίδου Αντωνία, η οποία ανταποκρίθηκε με μεγάλη χαρά στην πρόσκληση των καθηγητριών του σχολείου, κ. Ζαφειροπούλου Σοφίας και κ. Θεοδωρίδου Μαρίας.

Η δράση, ενταγμένη στο πλαίσιο διδασκαλίας των γνωστικών αντικειμένων της Ν.Ε. Γλώσσας και Γραμματείας και της  Γαλλικής Γλώσσας και άμεσα συνδεδεμένη με τους στόχους των μαθημάτων, όπως αυτοί ορίζονται στα Αναλυτικά Προγράμματα, είχε ως σκοπό την ανάπτυξη της φαντασίας, της δημιουργικής σκέψης καθώς και των  γλωσσικών, πνευματικών και κοινωνικοσυναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών.

Με έναυσμα και όχημα τον Μικρό Πρίγκιπα από την ομώνυμη νουβέλα του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ, οι μαθητές και οι μαθήτριες αποκρυπτογράφησαν σημεία του κειμένου, αποτύπωσαν στο χαρτί τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους, έθεσαν τους προβληματισμούς τους, έγραψαν διαλόγους, έδωσαν φωνή στον ήρωα, οπτικοποίησαν το υλικό που παρήγαγαν, συνθέτοντας πολυτροπικά κείμενα και εξοικειώθηκαν με πρακτικές και τεχνικές της συγγραφής.

Το Εργαστήριο, που διήρκεσε δύο διδακτικές ώρες, παρακολούθησαν και οι φιλόλογοι του σχολείου, κ. Καρυώτου Γιαννούλα και κ. Σαββαΐδης Ιορδάνης. Υπεύθυνες της δράσης: Ζαφειροπούλου Σοφία, φιλόλογος και Θεοδωρίδου Μαρία, καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας.

Ευχαριστούμε από καρδιάς την κ. Θεοχαρίδου Αντωνία για το εξαιρετικό Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής, την οργάνωση, τον συντονισμό της δράσης και την καθοδήγηση των μαθητών/τριών.