"Πάρε-Δώσε το βιβλίο... στο δικό μας το σχολείο..."

Η «ανοιχτή βιβλιοθήκη του σχολείου μας»

Εδώ και λίγο καιρό φιλοξενούμε στο σχολείο μας μια πανέμορφη  «ανοιχτή βιβλιοθήκη».

Η ιδέα γεννήθηκε  όταν κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Γερμανικών, είδαμε  φωτογραφίες από «ανοιχτές βιβλιοθήκες»  (offenerB?cherschrank) που λειτουργούν στους δρόμους της Γερμανίας και οι οποίες δεν ελέγχονται από κανέναν.

Η λειτουργία τους βασίζεται στην υπευθυνότητα και τον σεβασμό των πολιτών. Στα παιδιά δημιουργήθηκαν πολλά ερωτήματα και αμφιβολίες για την ορθή λειτουργία αυτών των βιβλιοθηκών και έτσι σκεφτήκαμε  να δημιουργήσουμε μια τέτοια βιβλιοθήκη στο σχολείο μας, για να δούμε στην πράξη, αν θα μπορέσει να λειτουργήσει. Η ένταξη αυτής της ιδέας στα πλαίσια ενός  προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων, έκανε τους μαθητές  των τμημάτων Β4 και Β5 να αντιμετωπίσουν το όλο θέμα με μεγαλύτερη σοβαρότητα.

Ο στόχος του προγράμματος ήταν λοιπόν η δημιουργία μιας ανοιχτής βιβλιοθήκης στον χώρο του σχολείου μας, στην οποία θα έχουν πρόσβαση  όλοι όσοι έχουν σχέση με το σχολείο μας (μαθητές, καθηγητές, γονείς κ.τ.λ. ).

Δημιουργήθηκε μια πρόσκληση προς όλους τους μαθητές του σχολείου και μια αφίσα  με τις οδηγίες για τη  λειτουργία της ανοιχτής βιβλιοθήκης.

Σε συνεργασία με τον καθηγητή των καλλιτεχνικών κύριο Στράτο Γιαννακούδη, έγιναν  συναντήσεις και συζητήσεις για την καλλιτεχνική επιμέλεια  της βιβλιοθήκης.  Το αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας είναι μια πανέμορφη βιβλιοθήκη, η οποία θα κοσμεί από εδώ και στο εξής το σχολείο μας.

Ήδη κάποιοι μαθητές και καθηγητές έφεραν βιβλία από το σπίτι τους για να τη γεμίσουμε και να αρχίσει να λειτουργεί.  Απευθυνθήκαμε σε δύο εκδοτικούς οίκους που εκδίδουν βιβλία σχετικά με τη γερμανική γλώσσα για δωρεά βιβλίων κι ένας από αυτούς ήδη μας χάρισε έξι βιβλία.

Παράλληλα μια ομάδα μαθητών δημιούργησε ένα  ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο, προκειμένου να ερευνηθεί η αντίδραση των μαθητών στο συγκεκριμένο εγχείρημα.

Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε, πως πραγματοποιήσαμε όλους τους στόχους μας. Είχαμε μια καλή συνεργασία μεταξύ μας, ήρθαμε σε επαφή με την κουλτούρα άλλων λαών και μάθαμε να ζητάμε και να εκτιμούμε την βοήθεια των καθηγητών μας, τους οποίους ευχαριστούμε για την βοήθειά τους, όπως και τη  διευθύντρια για την στήριξή της.

Μένει να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε πράξη τη σωστή λειτουργία της «ανοιχτής βιβλιοθήκης του σχολείου μας».

Το "μότο" του εγχειρήματός μας είναι :"Πάρε - δώσε το βιβλίο ... στο δικό μας το σχολείο"

Την ιδέα τον συντονισμόκαι και την επίβλεψη της προσπάθειας είχε η καθηγήτρια Γερμανικών κ. Λίνα Ουστριά και την οποία ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

Η ΟΜΑΔΑ==>    Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ==>    Η ΕΡΕΥΝΑ==>     ΤΟ ΕΡΓΟ==>