Χριστούγεννα στη ...Γερμανία

Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στην Χριστουγεννιάτικη αγορά ?Weihnachtsmarkt?, που πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 9?11 Δεκεμβρίου με μεγάλη επιτυχία στην Πλατεία Ελευθερίας από τον Σύλλογο Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας Νομού Σερρών.  ΑΦΙΣΑ

Οι μαθητές του σχολείου μας με την προτροπή της καθηγήτριας Γερμανικών κ. Λίνας Ουστριά έφτιαξαν χριστουγεννιάτικα στολίδια και κουλουράκια και βοήθησαν στην πώλησή τους. Οι επισκέπτες γεύτηκαν ζεστό αρωματικό κρασί ?Gl?hwein?, βάφλες, και κουλουράκια .  Τα έσοδα θα τα διαθέσει ο Σύλλογος Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας Νομού Σερρών στο Κ.Α.Α.Μ.Ε.Α.  Σερρών και στο  ΚΕΠΕΠ Σιδηροκάστρου. Η καθηγήτρια Γερμανικών του σχολείου μας ευχαριστεί θερμά τους μαθητές και τους γονείς που στήριξαν αυτή τη φιλανθρωπική δράση.

Ένα δείγμα της δουλειάς των μαθητών και της εν γένει συμμετοχής τους στην  εκδήλωση παρουσιάζεται  στις φωτογραφίες.