Οι πρόσφυγες

Βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο για τις δυσκολίες των προσφύγων

Δίωρη εκπαιδευτική παρέμβαση με τη μορφή βιωματικού επιμορφωτικού σεμιναρίου με θέμα «Μια βαλίτσα κόσμος» πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Σερρών την Παρασκευή  28 Απριλίου 2017 στο γυμναστήριο του σχολείου.

Η εκπαιδευτική παρέμβαση υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Σερρών κ. Σοφία Ευθυμιάδου και τις υπεύθυνες του προγράμματος, εθελόντριες  εμψυχώτριες  του τμήματος  ελληνικού οδηγισμού ?παράρτημα Σερρών.

Στην εκπαιδευτική παρέμβαση συμμετείχαν τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας (25 μαθητές και μαθήτριες της Β΄Γυμνασίου) του προγράμματος Αγωγής Υγείας που υλοποιείται τη σχολική χρονιά 2016-2017 στο σχολείο με τίτλο: « Όψεις του κόσμου μέσα από τη Λογοτεχνία: Πόλεμος και προσφυγιά» και υπεύθυνες καθηγήτριες τις φιλολόγους  Ζαφειροπούλου Σοφία και Ζέττα Σύλια.

Κύριος στόχος του βιωματικού επιμορφωτικού προγράμματος  είναι η ανάγκη ενεργοποίησης της  ενσυναίσθησης των μαθητών μας σχετικά με τα προβλήματα και τις δυσκολίες που καλούνται να αντιμετωπίσουν αλλά  και τις τραγικές συνθήκες που βιώνουν οι πρόσφυγες μετά τον ξεριζωμό τους από τις προγονικές εστίες τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στις απαιτήσεις του προγράμματος και στο πλαίσιο του αναστοχασμού εξέφρασαν θετικά σχόλια για την εμπειρία που βίωσαν.

Ακολούθησε ανοιχτή συζήτηση-προβληματισμός με τις εμψυχώτριες και τις καθηγήτριες του προγράμματος όπου και  κατέθεσαν ελεύθερα τις απόψεις τους και προβληματίστηκαν  δημιουργικά για το θέμα.    ΦΩΤΟ>>