Ψύλλοι στ' αυτιά

Έκλεισε  κι  η  φετινή  χρονιά  για  το  σχολείο  μας  με  άφθονο  γέλιο,  συγκίνηση  και  καμάρι … Καμάρι  για  τους  μαθητές  μας,  οι  οποίοι  την  Πέμπτη  7/6/2018,  ανέβασαν  με  μεγάλη  επιτυχία  στον  κατάμεστο  και  πλημμυρισμένο  από  κλασικές  γαλλικές  μελωδίες,  παλιό  Ορφέα  Σερρών,  τη  φαρσοκωμωδία  του  Ζωρζ  Φεντώ  « Ψύλλοι  σ’  αυτιά »,  έργο ιδιαίτερα  απαιτητικό,  τόσο  σκηνοθετικά, όσο και  σκηνογραφικά.

Ωστόσο,  η  άκαμπτη  θέληση  των  παιδιών  και  η  προσήλωση  στον  στόχο  τους,  οδήγησαν  το   μικρό  μας  καράβι  στην  Ιθάκη  του. Ατελείωτες  ώρες  δουλειάς, προσπάθειες  συντονισμού  διαφορετικών  υποχρεώσεων,  αναζήτηση  ευφάνταστων  σκηνοθετικών  και  σκηνογραφικών  λύσεων , μικροεντάσεις  και  αντιπαραθέσεις,  που    γρήγορα   παρέδιδαν  τη  σκυτάλη  στη  γλυκύτητα  της    συμφιλίωσης  κι  ένας  σταθερός    αγώνας  για  αυτοπειθαρχία , αποτέλεσαν  εν  μέρει  την  αθέατη  πλευρά  αυτών  που  παρακολούθησαν  οι  θεατές  επί  σκηνής. Έτσι  εξηγείται   ως  ένα  βαθμό  το  γιατί  οι  θεατρικοί  όμιλοι  είθισται  να  βιντεοσκοπούν  στιγμιότυπα  από  τις  πρόβες  τους. Στην  ουσία  καταγράφουν  την  πολύτιμη  εμπειρία  αυτού  του  μαγικού  ταξιδιού  που  είναι  από  μόνο  του  παιδεία  για  μικρούς  και  μεγάλους  και  μάλιστα επί  ίσοις  όροις.

Τι  σημαντικό αποκόμισε,  ανάμεσα  σε πολλά , η  συντάκτρια  του  κειμένου  η  οποία  βίωσε  τον  μόχθο  παιδιών  και  συναδέλφων  από  κοντά; Το  πόσο  πολλές  ικανότητες  και  τάλέντα  φωλιάζουν  «  εν  δυνάμει»  μέσα  μας,  και  πώς  το  σχολείο, όταν  υπηρετεί  τον  παιδευτικό  του  ρόλο,  τα  ανασύρει  και  τα  αναδεικνύει. Κι  αντίθετα,  πόσο  ρηχοί  και  ισοπεδωτικοί  είναι  οι  χαρακτηρισμοί  που  συχνά  αποδίδουμε  στους  μαθητές,  « καλός, κακός  μέτριος». Βολικά  στερεότυπα,  αλλά  αδυνατούν  να  φωτίσουν  το  «είναι» των  άλλων.

Εν  τέλει,  το  καταστάλαγμα  στις  καρδιές  όλων  όσων  αναλάβαμε  έναν  μικρότερο  ή  μεγαλύτερο  ρόλο  στην  όλη  προσπάθεια,  είναι  ένα  βαθύ  αίσθημα  πληρότητας,  παρά  τους  όποιους  ερασιτεχνισμούς  μας, που ήταν  φυσικό  κι  αναμενόμενο  να  υπάρχουν  σε  μια  σχολική  παράσταση,  αλλά  και  τη  βάσιμη  υποψία  πως  δε  χρειάζεται  να  είμαστε  τέλειοι  για  να  επιχειρούμε  πράγματα. Χρειάζεται  απλώς  να  δοκιμάζουμε.

Οφείλουμε  ένα  μεγάλο  «ευχαριστώ»  στην  πολυπληθή  ομάδα  αυτών  που      συνεργάστηκαν είτε  επί  σκηνής  είτε  στα  παρασκήνια  για  να  λάβει  σάρκα  και  οστά  η  όλη  προσπάθεια, και  ιδιαίτερα  στους  συναδέλφους:  1) κ.  Κώττη Γερακίνα,  που   με  κέφι   και  μεράκι  δούλεψε  για  όσα    μικρά  και  όσα  μεγάλα  θέματα  προέκυψαν   2) στον  κ.  Γιαννακούδη  Στράτο  για  την  επιμέλεια  των  σκηνικών, 3) στον  κ Αγγελίδη  Σταύρο  που  κατασκεύασε  επιτυχώς  το  πλέον απαιτητικό και  κομβικό  κομμάτι   των  σκηνικών  , 4)  σ’  αυτήν   που  αποτέλεσε  την  ψυχή  της   θεατρικής  ομάδας,  την  κ.  Καρυώτου  Γιαννούλα,  που  με  τις  άοκνες  προσπάθειές  της  και    χάρη  στην  εμπειρία  και  την  αγάπη  της,  τα  παιδιά  μας  έγιναν  στα  χέρια  της  εύπλαστο  υλικό  κι  ανέδειξαν  τα  ταλέντα  τους. Τέλος, θα  πρέπει  να  τονίσουμε,  πόσο  σημαντική  υπήρξε  η  συμβολή  της  Διευθύντριας  του  σχολείου  μας  κας  Αραπάκη  Χρυσάνθης  η  οποία  με  πολύ  ενθουσιασμό, αλλά  και  με  το  πρακτικό -  οργανωτικό πνεύμα  που  τη  διακρίνει, συνέβαλε  αποφασιστικά  στην  υλοποίηση  του  όλου  εγχειρήματος.

Συγχαρητήρια  και  πάλι  σε  όλους  και  ιδιαίτερα  στα  παιδιά  μας. ΜΑΣ  ΣΥΓΚΙΝΗΣΑΤΕ!