Ας μιλήσουμε για αξίες

Ημερίδα: «Ας μιλήσουμε για αξίες: Αποδυναμώνουμε τον σχολικό εκφοβισμό, εξοβελίζουμε τον κοινωνικό ρατσισμό»

Το 3ο Γυμνάσιο Σερρών συμμετείχε στη διοργάνωση και υλοποίηση της Ημερίδας ευαισθητοποίησης για τον σχολικό εκφοβισμό και τον κοινωνικό ρατσισμό, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό θέατρο «Αστέρια» την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018.  Την Ημερίδα  με θέμα: «Ας μιλήσουμε για αξίες: Αποδυναμώνουμε τον σχολικό εκφοβισμό, εξοβελίζουμε τον κοινωνικό ρατσισμό» συνδιοργάνωσαν από κοινού το 1ο Γυμνάσιο Σερρών, το 3ο Γυμνάσιο Σερρών, το Μουσικό Σχολείο Σερρών και ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Δ.Δ.Ε. Σερρών.     πρόσκληση   πρόγραμμα

Το σχολείο μας με τους μαθητές Γουναρίδου Ζωή και Αλεξόπουλο Χρήστο της Γ΄ Γυμνασίου άνοιξε την εκδήλωση παρουσιάζοντας τις μορφές και τις  διαστάσεις του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού και εστίασε στην προσπάθεια όλων  των μελών της σχολικής κοινότητας για προβολή των θετικών αξιών της αποδοχής, της συνεργασίας, της συμπόρευσης και του σεβασμού στο χώρο του σχολείου με παράλληλη προβολή οπτικοποιημένου υλικού. Στη συνέχεια οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου Αγγελίδης Δημήτρης, Λιβανός Χρήστος και οι μαθήτριες Μούσα Στεφανία, Μύγδαλου Μαρία, Παπαδημητρίου Μαριλένα, Τσακαλίδου Φωτεινή παρουσίασαν ένα θεατρικό δρώμενο με τίτλο «Έχω δικαίωμα να…». Την επιμέλεια των κειμένων και του θεατρικού δρώμενου είχε  η φιλόλογος κ. Σύλια Ζέττα.

Η χορωδία του σχολείου μας με την επιμέλεια της καθηγήτριας Μουσικής κ, Λίνας Καλαρρύτου τραγούδησε ελληνικά και ξένα τραγούδια με θέμα την ειρήνη και την αποδοχή.

Τέλος ο καθηγητής των καλλιτεχνικών του σχολείου μας κ. Στράτος Γιαννακούδης φιλοτέχνησε και δημιούργησε το εικαστικό έργο που κόσμησε την εκδήλωση.

Τιμώμενο πρόσωπο και  κεντρική ομιλήτρια της Ημερίδας ήταν η Χρυσή Ολυμπιονίκης και Αντιπεριφερειάρχης της Μητροπολιτικής Ενότητας Κεντρικής Μακεδονίας κ. Βούλα Πατουλίδου. Την Ημερίδα παρακολούθησαν 400 μαθητές από τα Γυμνάσια της πόλης των Σερρών με τους καθηγητές τους, διευθυντές σχολείων και εκπρόσωποι της πολιτικής ζωής του τόπου,  ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο Δ/ντης Δευτεροβάθμιας Σερρών κ. Κων/νος Τενεκετζής. Τον συντονισμό της εκδήλωσης ανέλαβε η Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων κ. Φωφώ Καραμανίδου.