Χριστουγεννιάτικη γιορτή της Ι.Μητρόπολης Σερρών και Νιγρίτης

Το 3ο Γυμνάσιο Σερρών για πρώτη φορά συμμετείχε στην καθιερωμένη ετήσια Χριστουγεννιάτικη γιορτή της Ιεράς Μητρόπολης Σερρών και Νιγρίτης, η οποία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στις 22 Δεκεμβρίου 2018 στην αίθουσα  "Αστέρια" του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών. Με την επιμέλεια της διευθύντριας του σχολείου κας Αραπάκη Χρυσάνθης μαθητές και μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν ένα θεατρικό δρώμενο με τίτλο "Χριστούγεννα με τον Παπαδιαμάντη" .

Πιο συγκεκριμένα με έναν ατμοσφαιρικό τρόπο αποδόθηκαν διασκευασμένα σε θεατρικό λόγο, αποσπάσματα από τα γνωστά Χριστουγεννιάτικα διηγήματα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, "Της Κοκκώνας το σπίτι" και "Ο Αμερικάνος" , τα οποία κατάφεραν να μεταφέρουν  στο πολυπληθές κοινό εικόνες της παράδοσης και των λαϊκών μας εθίμων αναδύοντας συναισθήματα συγκίνησης και νοσταλγικής διάθεσης. Στην αρχή παρουσιάστηκε ένα ολογόλεπτο αφιέρωμα στον κοσμοκαλόγερο των ελληνικών γραμμάτων και στη συνέχεια όλοι οι θεατές μεταφέρθηκαν νοητά στο νησί της Σκιάθου και στα Χριστούγεννα της αγάπης και της ανθρωπιάς.
Ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ.κ. Θεολόγος στην καταληκτική ομιλία του συνεχάρη με θερμότητα τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του 3ου Γυμνασίου για το εξαιρετικό αφιέρωμα που ετοίμασαν και παρουσίασαν.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η υφυπουργός Άμυνας κα Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά , βουλευτές και εκπρόσωποι των αρχών και των φορέων της πόλης.
ΟΙ Συντελεστές του θεατρικού δρώμενου είναι:  ΦΩΤΟ>>

Της Κοκκώνας  το σπίτι
Αφήγηση: Καραπά Καλλιόπηfiles/XmasIMSN/xmasIMSN.html
Παλούκας: Βέρρος Μάριος
Παιδιά: Χριστοφορίδης Χριστόφορος
Βλαχοδήμος Ηρακλής
Παπαδόπουλος  Μηνάς- Διονύσης
Παπαευστρατίου Δημήτρης
Αχθοφόρος: Βρεττός Κων/νος
Ο Αμερικάνος
Καφετζής: Μπαχαρούδης Λευθέρης
Παραγιός: Ραβάνης Κωνσταντίνος
Ναύτες: Μαδεμλής Θάνος-Γκιουζέλης Παναγιώτης
Καπετάνιος : Μελικιάδης Ερμής
Αμερικάνος:  Δεμερτζής Παναγιώτης
Κυρία Μαλαματή: Γάτσιου Παναγιώτα
Δέσποινα: Φέτκου Ειρήνη
Κόρη: Εύα Νυχτοπάτη
Γριά-Μάνα: Πατσιατζή Μαριαλένα
Καλλικαντζαράκια: Κατσιαμπάκης Ηλίας-Δελημάρκου ΔημήτρηςΝεράιδες-Χόρεψαν οι μαθήτριες:     Βλάχμπεη Ελισσάβετ     Βακάλου Μαγδαληνη
Πιάνο: Αρναουτάκη Αναστασία
Τραγούδι: Ζωή Ψαρρά –φιλόλογος
Φωτισμοί: Κώττη Γερακίνα
  Ήχος: Αραπάκη Βαγιάννα
Σκηνικά : Γιαννακούδης Στρ–Αγγελίδης Σταύρος
Σκηνοθεσία: Ζαφειροπούλου Σ, Καρυώτου Γ,   Παπαδοπούλου Α.
 Ψηφιακή παρουσίαση: Ζέττα Βασιλική
 Μακιγιάζ: Βιβή Πράπογλου-καλλυντικά Αλβανούδη