5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής

Η ομάδα Ρομποτικής του σχολείου μας πήρε μέρος στο 5ο  Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής (ΜΦΡ) το οποίο αποτελεί μία πρωτοβουλία του Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με τη συνεργασία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, των Σχολικών Συμβούλων Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας, της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Δ. Θεσσαλονίκης, του Δήμου Νεάπολης - Συκεών και Καθηγητών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Η  νεοσύστατη ομάδα μας -την ονομάσαμε "Ευθαλία  Αδάμ"-  αγωνίστηκε με το πακέτο LEGO MINDSTORMS EV3.
Κατάφερε να κατασκευάσει ένα πολύ καλό όχημα το οποίο, μετά τον προγραμματισμό που του εφάρμοσαν οι μαθητές μας,  κινήθηκε στην πίστα που μας δόθηκε επιτυγχάνοντας μια καλή πορεία.
Η πολυπλοκότητα της κατασκευής και η εφευρετικότητα των μαθητών ήταν τα στοιχεία που επηρέασαν την επιτροπή αξιολόγησης ώστε να μας δώσουν το Βραβείο Πρωτότυπης Κατασκευής.
Στο Φεστιβάλ συμμετείχαν οι μαθητές:  Βαγιάνα Αραπάκη - Γ τάξη , Αντώνης Νυκτοπάτης - Α τάξη και Κωνσταντίνος Ραβάνης - Α τάξη.
Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους.