Διασχολικοί Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας

Για 3η συνεχόμενη χρονιά το 3ο Γυμνάσιο Σερρών συμμετέχει στους διασχολικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας που διοργανώνονται από τον Σύλλογο Αποφοίτων της Φιλοσοφικής Σχολής Θεσσαλονίκης «Φιλόλογος» σε συνεργασία με τους Συντονιστές Εκπαίδευσης Φιλολόγων και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών. Οι Διασχολικοί Αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Νιγρίτας την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019.
Η κύρια ομάδα του 3ου Γυμνασίου που αποτελείται από τις μαθήτριες Αραπάκη Βαγιάνα, Αρναουτάκη Αναστασία, Δόλκα Ευμορφία, Κούκου Μιχαέλα και τον μαθητή Άτσαλο Στέλιο διακρίθηκε και έλαβε τη 2η θέση. Την επιμέλεια και προετοιμασία των μαθητών ανέλαβαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες- φιλόλογοι του σχολείου μας Ζαφειροπούλου Σοφία και Ζέττα Βασιλική.
Σε μια γιορτή για την ελληνική γλώσσα και τη διαχρονική της παρουσία που οργάνωσε με επιτυχία το Γυμνάσιο Νιγρίτας οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων που συμμετείχαν βίωσαν τη χαρά της συμμετοχής και συνειδητοποίησαν βιωματικά την ανάγκη διαφύλαξης και καλλιέργειας της, όπως και ο Οδυσσέας Ελύτης μας προκρίνει: «Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου…»

Φωτο: https://photos.app.goo.gl/J6oPw8s6cy72Bx1s7