«Στις γειτονιές που ευωδιάζουν Βυζάντιο»

Την  Κυριακή  12/5/2019,  το  3ο  Γυμνάσιο  Σερρών  παρουσίασε  σε  συνδιοργάνωση  με  την  Ιερά  Μητρόπολη  Σερρών  &  Νιγρίτης  εκδήλωση  με  τίτλο : «Στις  γειτονιές  που  ευωδιάζουν  Βυζάντιο», στην αίθουσα «Αστέρια»του Δημοτικού Περιφερειακού Θεάτρου Σερρών.
  Η  εκδήλωση  έγινε   προς  τιμήν  του  Μητροπολίτη  κ.κ.  Θεολόγου  για  την  πλούσια  προσφορά  του  στη  νεολαία  της πόλης  μας. Στόχος  της  εκδήλωσης  ήταν  να  προβληθούν  οι  περιηγήσεις  των  μαθητών  στα  βυζαντινά  μνημεία  της  περιοχής  στην  οποία  εκτυλίσσεται  η  καθημερινότητά  τους  και  από  την  οποία  αντλούν  τα  περισσότερα  από  τα  βιώματά  τους.
  Οι  μικροί  μαθητές  λοιπόν  γνώρισαν    καλύτερα  οι  ίδιοι,   αλλά   και  έκαναν  γνωστά  τα  μνημεία  της  γειτονιάς  τους, του  χώρου  δηλαδή  που  ταυτίζεται  με  το βυζαντινό  τμήμα  της  πόλης  των  Σερρών, στο οποίο βρίσκεται και το σχολείο τους.  Όλα  αυτά  ερευνώντας,  περιηγούμενοι  κι  ερχόμενοι  σε  επαφή  με  γνώστες  των  πολιτιστικών  θησαυρών  της  περιοχής,  γεγονός  που  ενδυνάμωσε  τη  σχέση  τους  με  τα  μνημεία και  τον  τόπο  στον  οποίο  διαβιούν.
  Η εκδήλωση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και όσοι την παρακολούθησαν εντυπωσιάστηκαν από τις γνώσεις που αποκόμισαν οι μαθητές και οι μαθήτριες για τα βυζαντινά μνημεία της πόλης μας και τον τρόπο με τον οποίο τα παρουσίασαν στο κοινό της πόλης.
  Υπεύθυνη φιλόλογος που ενέπνευσε και καθοδήγισε τα παιδιά σε αυτή την μοναδική περιήγηση στις «Στις  γειτονιές  που  ευωδιάζουν  Βυζάντιο», είναι η φιλόλογος του σχολείουκ. Αγάπη Παπαγεωργίου, ενώ την τεχνική υποστήριξη είχε ο καθηγητής κ. Ασπριάδης Αλέκος. Τον συντονισμό και την επιμέλεια του όλου προγράμματος είχε η διευθύντρια του σχολείου μας κα Αραπάκη Χρυσάνθη.
  Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες: Αραπάκη Βαγιάννα, Αρναουτάκη Αναστασία, Αβραμίδου  Χριστίνα, Άτσαλος  Στέλιος, Βλάχμπεη  Έλλη, Βλάχος  Γιάννης, Βλάχου  Μαρίνα, Γεωργίου  Αντώνης, Γιαννακίδου  Κατερίνα, Γκόγκα  Χριστίνα, Ζιούλη  Κατερίνα, Θεοδοσιάδου  Θωμαή, Κατσιφή  Ηλιάνα, Κούτλα  Αναστασία, Κώστα  Άννα – Μαρία, Μελικιάδης  Ερμής, Μούσας  Γιώργος Μπαχαρούδης  Λευτέρης, Μπιντανάκης Χρήστος, Νυκτοπάτη  Εύα, Πατσιατζή Μαριαλένα, Πεχλεβανίδου  Κατερίνα, Τζιντζίδου  Χρύσα, Τριανταφύλλου  Νίκος, Τσίπας  Γιώργος , Τσαούσογλου Αναστάσης. ΦΩΤΟ==>>