«Μαθαίνω Πρώτες Βοήθειες»

Στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας την Τρίτη 14 Μαίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας παρουσίαση πρώτων βοηθειών για τους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τάξεων.
  Την παρουσίαση επιμελήθηκε και υλοποίησε  η κ. Ευγενία Τριανταφυλλίδου, προϊσταμένη της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας του Τμήματος Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Θεσσαλονίκης, η οποία μετά από πρόσκληση της Διευθύντριας του σχολείου κ Αραπάκη Χρυσάνθης επισκέφθηκε το 3ο Γυμνάσιο Σερρών και με βιωματικό τρόπο πραγματοποίησε εκπαίδευση πρώτων βοηθειών σε όλους τους μαθητές του σχολείου, ενώ επιπλέον τους ενημέρωσε για τον  εθελοντισμό στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, προτρέποντάς τους στο μέλλον να ασχοληθούν με αυτόν. Οι μαθητές και οι μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν και συμμετείχαν με ιδιαίτερο ζήλο στις βιωματικές ασκήσεις ανάκαμψης της λιποθυμίας και του πνιγμού που διδάχθηκαν.
  Υπεύθυνη για τον συντονισμό της δράσης η καθηγήτρια του σχολείου κα Θεοδωρίδου Μαρία   ΦΩΤΟ==>>