"Ψυχής Άκος"

Την Τρίτη 21/5/2019 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων Β2 και Β3 στο Κειμηλιαρχείο  «Ψυχής Άκος»  της Ιεράς Μητρόπολης Σερρών και Νιγρίτης. Υπεύθυνες καθηγήτριες της δράσης οι φιλόλογοι της Β΄γυμνασίου Ζαφειροπούλου Σοφία και Παπαδοπούλου Αδαμαντία. Και συνοδός καθηγήτρια η Ουστρά Λίνα.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες περιηγήθηκαν στους χώρους του κειμηλιαρχείου, στις αριστοτεχνικά διαμορφωμένες αίθουσες του Κειμηλιαρχείου, όπου παρουσιάζονται σε τέσσερις ενότητες -ιερές εικόνες, εκκλησιαστικά ξυλόγλυπτα, λειτουργικά σκεύη και χρυσοκεντήματα- το σύνολο των εκθεμάτων που συγκροτούσαν τη συλλογή του λειτουργούντος από το 1988 Εκκλησιαστικού Μουσείου  και   εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματά του.