Εκλογές 15μελούς

Την Παρασκευή 30/9/2016 έγιναν οι εκλογές για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου. Τα παιδιά αφού ενημερώθηκαν για την διαδικασία των εκλογών συγκρότησαν την εφορευτική επιτροπή δηλώθηκαν οι υποψήφιοι και ψήφισαν για την εκλογή των εκπροσώπων τους στην κοινότητα του σχολείου.

Η διαδικασία υπήρξε άψογη και τα παιδιά έδειξαν ήθος κατα την διάρκεια εκτέλεσης των δικαιωμάτων τους. Μέσα από ένα αρκετά μεγάλο αριθμό υποψηφίων εξέλεξαν αυτούς που πιστεύουν πως θα διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους. Οι καθηγητές καθοδήγησαν τα παιδιά για τον τρόπο διεξαγωγής των εκλογών και διακριτικά μερίμνησαν να κυλήσει η διαδικασία μέσα στα νόμικα πλαίσια του θεσμού που μυεί τους μαθητές στη εκλογική διαδικασία.

Οι 53 υποψηφίοι αφού παρουσίασαν τον εαυτό τους στους συμμαθητές τους και εξέθεσαν τα οράματά τους τέθηκαν στην κρίση τους για την εκλογή των 15 μελών του μαθητικού συμβουλίου. Οι 15 μαθητές που πλειοψήφησαν αφού συγκροτηθούν σε σώμα θα αποτελούν τον πυρήνα της διεκδίκησης των δικαιωμάτων τους στην κλειστή κοινωνία του σχολείου.    αποτελέσματα