Έπος του '40

28η  Οκτωβρίου 1940 - 28η  Οκτωβρίου 2015.

Το σχολείο όπως κάθε χρόνο πιστό στην απόδοση φόρου τιμής στους αγωνιστές του έπους αλλά και στην δημιουργία αισθήματος εθνικής συνείδησης στους μαθητές οργάνωσε τις καθιερωμένες εκδηλώσεις. Οι πρόβες των τμημάτων της παρέλασης κατά την διάρκεια της εβδομάδος και η αντήχηση των εμβατηρίων βηματισμού από τα τύμπανα, εισήγαγε στο πνεύμα των ημερών του έπους όλους τους μαθητές.

Την παραμονή έγινε αρχικά η γιορτή της σημαίας με τους καθιερωμένους επαίνους στους μαθητές που πρώτευσαν κατά την διάρκεια της προηγούμενης χρονιάς και την επίδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο μαθητή του σχολείου για την φετινή χρονιά και κατόπιν έλαβε χώρα η εκδήλωση μνήμης με αναφορές σε γεγονότα της εποχής αλλά και μεταγενέστερες μαρτυρίες αγωνιστών από τους τελευταίους που βρίσκονται στη ζωή. Οι συντελεστές της εκδήλωσης απέδωσαν γλαφυρά τα συμβάντα και οι εικόνες που προβλήθηκαν αναπαρέστησαν σε μεγάλο βαθμό τα γεγονότα του '40.  Στις 12 το μεσημέρι μαθητές και καθηγητές παραβρέθηκαν στην κατάθεση στεφάνου στην μνήμη των πεσόντων μαχητών του έθνους.

Την επομένη κατά την διάρκεια της παρέλασης στο κέντρο της πόλης οι μαθητές του σχολείου με αίσθημα ευθύνης παρέλασαν όπως αρμόζει σε απογόνους μαχητών του έπους του '40.

Η κοινότητα του σχολείου συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες στις εκδηλώσεις αλλά και τους επιβλέποντες καθηγητές κκ  Καλαρρύτου Λίνα.

Eκδήλωση>>>            Παρέλαση>>>