Εορτασμός Εθνικής Επετείου 25 ης Μαρτίου 1821

Διπλή εορτή, η Εθνική μας Επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821 και του Ευαγγελισμού και στο 3ο Γυμνάσιο τιμήσαμε τη μνήμη των ηρώων της Ελληνικής Επανάστασης! Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο εορτασμός για την Επέτειο της Εθνικής Παλιγγενεσίας.
Το χρονικό των γεγονότων από την Άλωση μέχρι την έναρξη του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα, οι ιστορικές αφηγήσεις, τα πεζά και ποιητικά κείμενα, το κατάλληλα επιλεγμένοοπτικοακουστικό υλικό, η μουσική και τα επετειακά τραγούδια φώτισαν πτυχές από την εποποιία του ᾽21, τη μέγιστη ώρα του λαού μας, που δίκαια ονομάστηκε «το θαύμα του κόσμου»,  αποδεικνύοντας πως κανένας λαός δεν μένει υπόδουλος ότανπάρει την υπέρτατη απόφαση να ζήσει ελεύθερος ή να πεθάνει.
Την επιμέλεια και τον συντονισμό της γιορτής είχε η Φιλόλογος του σχολείου, κ. Κύδρου Ευαγγελία.
Η καθηγήτρια Μουσικής, κ. Καλαρρύτου Μελαχροινή, ήταν υπεύθυνη για την προετοιμασία της χορωδίας και στην τεχνική υποστήριξη της
εκδήλωσης συνέβαλε ο καθηγητής Πληροφορικής, κ. Μοσχολιός Σταύρος.