Συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου στους 7ους Μαθητικούς Αγώνες Ν.Ε. Γλώσσας Κεντρικής Μακεδονίας «Η γλώσσα μου… ο κόσμος μου»

Το 3ο Γυμνάσιο  συμμετέχει για έβδομη συνεχόμενη χρονιά στους Αγώνες Γλώσσας Κεντρικής Μακεδονίας για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, που διοργανώνουν ο  Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης «ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ» με έγκριση της Π.Δ.Ε. Κ. Μακεδονίας και σε συνεργασία με Συμβούλους Εκπαίδευσης Φιλολόγων.  Οι Αγώνες Γλώσσας, που θα διεξαχθούν διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Webex, θα πραγματοποιηθούν σε δύο φάσεις, την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 (προκριματικός αγώνας) και την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 (τελικός αγώνας).

Σκοπός της δράσης αυτής είναι να ενισχυθεί το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών Γυμνασίου για τη νεοελληνική γλώσσα, αλλά και να διευρυνθούν οι γλωσσικοί τους ορίζοντες μέσα από παιγνιώδεις και ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες. Ταυτόχρονα, στόχοι του διαγωνισμού είναι ο εμπλουτισμός και η διεύρυνση με τρόπο δημιουργικό του γλωσσικού μαθήματος σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών, αλλά και η ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών σε ζητήματα διδακτικής της ελληνικής σε ψηφιακό περιβάλλον.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετέχουν!