Ρώμη 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από τη Διεύθυνση

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το 3ο Γυμνάσιο Σερρών συμμετείχε στο 8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώνει το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού. Το Συνέδριο φέτος έλαβε χώρα στη Ρώμη της Ιταλίας. Η αντιπροσωπεία του σχολείου μας αποτελούμενη από 15 μαθητές τάξης μαθήτριες της Γ’  με τη συνοδεία της Διευθύντριας κ. Αραπάκη Χρυσάνθης και των καθηγητριών κ. Δομουχτσή Αθανασίας και κ. Τσιάγκα Μαργαρίτας παρουσίασε την Πέμπτη 30 Νοέμβριου στη σκηνή του TeatroItaliaRomaεισήγηση με τίτλο «Γκρίκο: Γλωσσική γέφυρα μεταξύ Ελλάδας και Ιταλίας». Οι μαθητές μας παρουσίασαν στο κοινό την ιστορία και την εξέλιξη της ελληνικής διαλέκτου της Κάτω Ιταλίας και στο τέλος κέρδισαν τις εντυπώσεις του κοινού με χορό και τραγούδι στα γκρεκάνικα!

Μετά το τέλος της παρουσίασης ο Πρόεδρος του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού κ. Νικόλαος Κούκης συνεχάρη τους μαθητές για την άρτια εμφάνιση και ενθάρρυνε τη συμμετοχή τους σε παρόμοιες δράσεις.

Επιπλέον οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν σπουδαία μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς και να θαυμάσουν αξεπέραστα έργα τέχνης. Ειδικότερα επισκέφθηκαν το Κολοσσαίο, τη Ρωμαϊκή Αγορά, το Καπιτώλιο, το Πάνθεον, τη  FontanadiTrevi, τη PiazzaVeneziaκαι το Vitorianno, τη PiazzadiSpagnaκαι τη Scalinata, τη PiazzaNavona, το Castellosant’ Angelo, τη PiazzadelPopolo, τη VillaBorgheze. Διέσχισαν τον πιο εμπορικό δρόμο της Ρώμης  ViadelCorsoκαι περιηγήθηκαν στην συνυφασμένη με τον ιταλικό κινηματογράφο  περίφημη ViaVeneto. Ξεχωριστή εμπειρία ήταν η επίσκεψη στις κατακόμβες του SanCallisto.

Κορυφαία στιγμή ήταν η επίσκεψη στο παπικό κρατίδιο του Βατικανού όπου ξεναγήθηκαν στα μουσεία, στη Καπέλα Σιξτίνα και στη βασιλική του Αγίου Πέτρου θαυμάζοντας τα αξεπέραστα έργα του Μιχαήλ Άγγελου.  Τέλος η ημερήσια εκδρομή στη τοσκανική πόλη της Σιένα, όπου επισκέφθηκαν το Duomoκαι την PiazzadelCampo, τους έφερε σε επαφή με το μεσαιωνικό στοιχείο της πόλης.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι τις παραπάνω εμπειρίες της μοιραστήκαμε με τους μαθητές και καθηγητές του Αριστοτελείου Εκπαιδευτηρίου Σερρών τους οποίους ευχαριστούμε για την άψογη συνεργασία.