Παγκόσμια ημέρα Ελληνικής γλώσσας

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Uncategorised

Την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2020 το 3ο Γυμνάσιο  με απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων οργάνωσε εκδήλωση για την παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής γλώσσας, σύμφωνα και με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου παιδείας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την τελευταία διδακτική ώρα και για  την οργάνωση και υλοποίησή της   συνέβαλαν μαθητές και  μαθήτριες των τμημάτων Γ2 και  Γ4 με την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Σύλιας Ζέττα.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες  παρουσίασαν  το ιστορικό θεσμοθέτησης της 9ης Φεβρουάριου ως παγκόσμιας Ημέρας ελληνικής Γλώσσας, μίλησαν για την αναγνώριση της σημασίας της  ελληνικής  γλώσσας σε παγκόσμιο επίπεδο και με ποιήματα και πολυτροπικές παρουσιάσεις κατέδειξαν τη μεγαλοσύνη και οικουμενικότητα της ελληνικής γλώσσας. Με δικές τους κατασκευές παρουσίασαν λέξεις από άλλες γλώσσας του κόσμου που έχουν τη ρίζα προέλευσής τους στα Ελληνικά και όλοι μαζί βροντοφώναξαν τους στίχους από το Άξιον Εστί του Οδυσσέα Ελύτη:
«Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική
Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου
μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου»