Ηλεκτρονική εφημερίδα

Οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου εκδίδουν τη δική τους ηλεκτρονική εφημερίδα και μαθαίνουν για το επάγγελμα του δημοσιογράφου

Το τρέχον σχολικό έτος 2014-15 υλοποιείται στο σχολείο μας Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας, που αφορά στην έκδοση ηλεκτρονικής εφημερίδας, με συμμετέχοντες είκοσι μαθητές των τμημάτων Β3 και Γ2.

Στο πλαίσιο του Προγράμματος αυτού οργανώθηκε την Πέμπτη, 4 Μαρτίου 2015, επιμορφωτική συνάντηση, με καλεσμένη την έγκριτη Σερραία δημοσιογράφο, κ. Αριάδνη Παπαφωτίου, η οποία παρουσίασε στους μαθητές το επάγγελμα του δημοσιογράφου.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση της  κ. Παπαφωτίου και βρήκαν την ευκαιρία να της απευθύνουν ερωτήματα σχετικά με το επάγγελμα που ασκεί. Στην εποικοδομητική συζήτηση που ακολούθησε τα παιδιά ενημερώθηκαν για τους τομείς απασχόλησης του  δημοσιογράφου, τις συνθήκες και το περιβάλλον εργασίας  του , τον κώδικα  δεοντολογίας που οφείλει να ακολουθεί, τον καίριο  ρόλο του στην αντικειμενική  ενημέρωση της κοινής γνώμης , καθώς και για τις προοπτικές επαγγελματικής  εξέλιξής του.

Οι μαθητές και εκκολαπτόμενοι δημοσιογράφοι έλαβαν ουσιαστικές απαντήσεις σε θέματα σχετικά με τη «διαδρομή» της είδησης από την πηγή μέχρι τη μετάδοσή της, τη διάκρισή της από το σχόλιο και  τον τρόπο παρουσίασής της  ανάλογα με το μέσο ενημέρωσης στο οποίο φιλοξενείται.

Ιδιαίτερα  χρήσιμες και κατατοπιστικές φάνηκαν στους μαθητές οι επισημάνσεις της δημοσιογράφου σχετικά με το «στήσιμο» μιας ηλεκτρονικής εφημερίδας. Άκουσαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον  μικρά? επαγγελματικά  μυστικά που αφορούν στη διαδικασία κατανομής της ύλης , στην επιμέλεια των άρθρων και στην αξιοποίηση της εικόνας , με στόχο την περαιτέρω  βελτίωση  της εφημερίδας τους, με τίτλο «Μαθητές εν δράσει».

Υπεύθυνες του Προγράμματος και εμψυχώτριες των μαθητών είναι οι φιλόλογοι του 3ου Γυμνασίου , κ.Ζέττα Βασιλική, κ. Παπαγεωργίου Αγάπη και κ. Ζαφειροπούλου Σοφία.