«Ταξίδι στο μαγικό κόσμο του Μικρού Πρίγκιπα»

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Το 3ο Γυμνάσιο Σερρών  συμμετείχε το Σάββατο, 20/4/2024,  σε εκδήλωση που διοργάνωσε για μαθητές Γυμνασίων ο  Σύλλογος Ελληνογαλλικής Φιλίας Σέρρες-Fosses, η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου καθηγητών γαλλικής κα Χριστίνα Ενέ, οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης και η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών, με αφορμή τα 80 χρόνια που συμπληρώνονται φέτος από τη δημοσίευση του βιβλίου του Antoine de Saint – Exupéry, ο «Μικρός Πρίγκιπας».

Στην εκδήλωση - αφιέρωμα στο εν λόγω βιβλίο και τον συγγραφέα του επτά μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης  του σχολείου μας παρουσίασαν στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών ποιήματά τους και ένα χορευτικό με τίτλο: «Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία τα μάτια δεν την βλέπουν: ο τριανταφυλλόκηπος και το μοναδικό τριαντάφυλλο.»

Συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας για τη δημιουργικότητά τους και την πολύ όμορφη παρουσίαση των έργων τους!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ζαφειροπούλου Σοφία, Θεοδωρίδου Μαρία, Καρυώτου Γιαννούλα