Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πρώτη Σερρών

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από τη Διεύθυνση

Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου τα τμήματα της Α και Β τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Πρώτη Σερρών.

Πρώτη στάση στο γραφικό χωριό της Πρώτης ήταν η οικία του Εθνάρχη Κωνσταντίνου Καραμανλή. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν το σπίτι στο οποίο μεγάλωσε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και να γνωρίσουν την πολιτική του πορεία.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τον πολιτιστικό θησαυρό της Πρώτης, το Λαογραφικό Μουσείο Χαγιάτι Λαδιά. Η κυρία Βάσια Λαδιά ξενάγησε τα παιδιά στους χώρους του Μουσείου φέρνοντάς τα σε επαφή με τη ζωή των ανθρώπων μιας παλαιότερης εποχής.

Τελευταία στάση μας το Αγίασμα του Αγίου Γεωργίου όπου ο εφημέριος πατέρας Αλέξανδρος Κωνσταντινίδης μας μίλησε για τον θαυμαστό τρόπο εύρεσής του.

Συνοδοί καθηγητές Αραπάκη Χρυσάνθη, Θεοδωρίδου Μαρία , Σταύρος Μοσχολιός, Ιωάννα Πολυχρονίδου, Μαργαρίτα Τσιάγκα, Αθανασία Δομουχτσή, Δώρα Τσιαούση, Ευγενία Καρρά, Αναστάσιος Ζουρνατζής, Μαρία Ταΐρη, Ιωάννα Χαβαλέ