Διδακτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Ποροΐων και στην Κερκίνη

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από τη Διεύθυνση

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου τα τμήματα Α2 και Β1 επισκέφθηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ποροΐων και τη λίμνη Κερκίνη στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονείται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά στο σχολείο μας με τίτλο ¨Η λίμνη που γίνεται ροζ» και του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Αθανασιάδου Ολυμπία ΠΕ01 και Τσιάγκα Μαργαρίτα ΠΕ02.

Οι μαθητές, αφού ενημερώθηκαν από το προσωπικό του ΚΠΕ για τη λίμνη Κερκίνη, την ιστορία της, τη βιοποικιλότητά της και τη φυσική της αξία, ψυχαγωγήθηκαν με εκπαιδευτικά διαδραστικά παιχνίδια. Στη συνέχεια έκαναν έρευνα πεδίου στο  λιμανάκι της Λιβαδιάς και στο λιμανάκι των Ψαράδων παρατηρώντας με τηλεσκόπια τα πουλιά της λίμνης ενώ με πείραμα χημείας διαπίστωσαν την καθαρότητα του νερού της λίμνης. Στο τέλος επισκέφθηκαν τον Λιθότοπο και είδαν από κοντά το φράγμα της λίμνης. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη   αποτέλεσε ξεχωριστή εμπειρία και το καλύτερο μάθημα για τους μαθητές αφού είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά αργυροπελεκάνους, φλαμίνγκο, κορμοράνους, ερωδιούς, νανόχηνες, πελαργούς, κυπρίνους, βουβάλια και άλογα.

Συνοδοί καθηγητές: Αθανασιάδου Ολυμπία ΠΕ01, Ταΐρη Μαρία ΠΕ03ΕΑΕ και Τσιάγκα Μαργαρίτα ΠΕ02.