Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Τελετή Βράβευσης 10ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού «Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες»

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Την Τρίτη 23 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου στη Λευκωσία η τελετή  βράβευσης του 10ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού «Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες» που συνδιοργάνωσαν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), η Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδος, υπό την αιγίδα των  Α. Ε. Προέδρων της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκου Χριστοδουλίδη και της Ελληνικής Δημοκρατίας κ. Κατερίνας Σακελλαροπούλου.

Αντιπροσωπεία του σχολείου μας αποτελούμενη από τους υπεύθυνους καθηγητές για τον διαγωνισμό, Κικώτη Γιώργο, καθηγητή Καλλιτεχνικών, Δομουχτσή Αθανασία, καθηγήτρια Αγγλικών, Τσιάγκα Μαργαρίτα καθηγήτρια Φιλόλογο και Αθανασιάδου Ολυμπία καθηγήτρια Θεολόγο, παρέστη στην τελετή απονομής βραβείων.

Να σημειωθεί ότι το σχολείο μας απέσπασε 3 συνολικά βραβεία στις εξής κατηγορίες.

1) 1ο βραβείο στην κατηγορία Εικαστικά- Τρισδιάστατη κατασκευή με τίτλο "Ελευθερία η Θάνατος", από τις μαθήτριες  Γασπαρίδου Μαρία, Γούλα Στυλιανή, Γούση Ζωή, Δοδοπούλου Μελίνα και Σταυρίδου Γεωργία, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Κικώτη Γεώργιου ΠΕ08 και Δομουχτσή Αθανασίας ΠΕ06.

2) 2ο βραβείο στην κατηγορία Σποτ με τίτλο ,"Τα χρόνια περνούν η καρδιά θυμάται" από τους μαθητές Γρέπτσιο Κωνσταντίνο, Παπαδόπουλο Ραφαήλ Θεοδόσιο, Τσατμά Μαρία Ελένη και Τσούτσα Κωνσταντίνο, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Τσιαγκα Μαργαρίτας ΠΕ02 και Αθανασιάδου Ολυμπίας ΠΕ01 σε σύμπραξη με το Γυμνάσιο Κοίμησης Σερρών.

3) 2ο βραβείο στην κατηγορία Project με τίτλο "Η πινακοθηκη Κωνσταντίνος Ξενακης Σερρών και η Λεβέντειος Πινακοθήκη Λευκωσίας" από τους μαθητές Γκουντσίδου Ευαγγελία, Γκουντσίδου Παναγιώτα, Καρκάνη Μαρία, Καρκάνη Σοφία, Νιζάμη Ελένη, Φωτιάδου Θάλεια, Τσατμά Μαρία- Ελένη και Τσούτσα Κωνσταντίνο με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Τσιάγκα Μαργαρίτας ΠΕ02 και Αθανασιάδου Ολυμπίας ΠΕ01.

Εκπαιδευτική εκδρομή Β τάξης στο Βόλο

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Τη Δευτέρα 22 και Τρίτη 23 Απριλίου η Β τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτικη εκδρομή  α)Στα Μετέωρα Καλαμπακα β) Ιστορικο χωριο Μακρινιτσας Πήλιο οπου παιχθηκαν γνωστες παλιες Ελληνικες ταινιες , (η δασκαλα με τα χρυσα μαλλια ) και στο μουσειο της πολης του Βολου .

Συνοδοι εκπαιδευτικοι Καλλιποσης Στέργιος, Κουτσουρίδης Μιχάλης , Χονδρογιαννης Χρήστος

«Ταξίδι στο μαγικό κόσμο του Μικρού Πρίγκιπα»

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Το 3ο Γυμνάσιο Σερρών  συμμετείχε το Σάββατο, 20/4/2024,  σε εκδήλωση που διοργάνωσε για μαθητές Γυμνασίων ο  Σύλλογος Ελληνογαλλικής Φιλίας Σέρρες-Fosses, η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου καθηγητών γαλλικής κα Χριστίνα Ενέ, οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης και η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών, με αφορμή τα 80 χρόνια που συμπληρώνονται φέτος από τη δημοσίευση του βιβλίου του Antoine de Saint – Exupéry, ο «Μικρός Πρίγκιπας».

Στην εκδήλωση - αφιέρωμα στο εν λόγω βιβλίο και τον συγγραφέα του επτά μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης  του σχολείου μας παρουσίασαν στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών ποιήματά τους και ένα χορευτικό με τίτλο: «Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία τα μάτια δεν την βλέπουν: ο τριανταφυλλόκηπος και το μοναδικό τριαντάφυλλο.»

Συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας για τη δημιουργικότητά τους και την πολύ όμορφη παρουσίαση των έργων τους!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ζαφειροπούλου Σοφία, Θεοδωρίδου Μαρία, Καρυώτου Γιαννούλα

1ο βραβείο στους 7ους Φιλολογικούς Αγώνες ΔΕΛΑΣΑΛ

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Το 3ο Γυμνάσιο Σερρών απέσπασε το 1ο βραβείο στους 7ους Φιλολογικούς Αγώνες Γυμνασίων που διοργάνωσε το Κολέγιο «ΔΕΛΑΣΑΛ» στη Θεσσαλονίκη, σε συνεργασία με τον Διεθνή Σύνδεσμο Etygram, το Σάββατο, 20  Απριλίου 2024,   με τίτλο  «Στα μονοπάτια ... της ιστορίας & των λέξεων»!

Στον ενιαίο Φιλολογικό Διαγωνισμό γνώσεων–Ιστορίας, Ορθογραφίας και Αρχαίων Ελληνικών- για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου, ξεχώρισε από τα σχολεία Κεντρικής Μακεδονίας που συμμετείχαν,  η ομάδα του σχολείου μας!

Συγχαρητήρια στις άξιες μαθήτριές μας, Καρανατσίδου Αποστολία, Τριανταφυλλίδου Άννα της Γ΄ τάξης και Γούλα Στέλλα, Γούση Ζωή της Β΄ τάξης! Συγχαρητήρια και στους μαθητές/ -τριες της  δεύτερης ομάδας που συμμετείχε!

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ζαφειροπούλου Σοφία, Φιλόλογος